Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dere Zehir Saçıyor

Uşak şehir merkezinden doğan, Büyük Menderes Havzası ve ardından Ege Denizi'ne kadar ulaşan Dokuz Sele Deresi zehir saçmaya devam ediyor. Kentsel dönüşüm alanı ve eski sanayi bölgesinde halen faaliyetlerini sürdüren fabrikalardan dereye bırakılan kimyasal ve evsel atıklar kötü kokuya ve çevre kirliliğine sebep oluyor.

yapi.com.tr
Dere Zehir Saçıyor Foto: DHA

DHA'nın haberine göre, Eskişehir Porsuk Çayı'ndan yola çıkılarak Uşak Belediyesi ile Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nün geçen yıl Uşak'ta başlattığı ıslah çalışmalarının yavaş ilerlemesi nedeniyle kaplumbağa hızıyla devam ederken, yeni Uşak Devlet Hastanesi'nin arka kısmından geçen dereden akan kimyasallar ve evsel atıklar çevre felaketine davetiye çıkarıyor. Vali Seddar Yavuz, AK Partili Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve İl Çevre Müdürlüğü yetkililerini göreve davet eden CHP Uşak İl Başkanı Bülent Horasan, Devlet Hastanesi'ne 5 metre uzaklıktan geçen kirli ve kötü kokulu Dokuz Sele Deresi'nin biran önce temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

Dokuz Sele Deresi'nden akan suyun rengi ve kokusuyla çevre kirliliği yarattığını, yetkililerin bu konuda somut adım atmadıklarını dile getiren Horasan, "Dokuz Sele Deresi yıllardır aynı kirliliği ile sırasıyla Adıgüzeller Barajı, Büyük Menderes Havzası ve ardından da Ege Denizi'ne kadar ulaşıyor. Dere halen kentsel dönüşüm bölgesinde, Nuri Şeker Caddesi'nde ve Bir Eylül Sanayi Sitesi'nden bırakılan kirli ve zehirli sularla kirletiliyor. Atık suların arıtmaya tabi olmaması nedeniyle olduğu gibi dereye bırakılmasından dolayı bu kirlilik oluşuyor. Hastanenin hemen yanından kötü kokular yayarak geçen bu dereden hastanede yatan hastaların etkilenmemesi mümkün değildir. Yeni yapılan bir hastanenin fizibilite çalışmaları sırasında daha proje aşamasında bu konunun çözülmesi gerekliydi. Eskiden olduğu gibi dere aynı kirliliği ile ortada duruyor. Belediye önlem almış ve bu kirli suyu kendi arıtma tesisine yönlendirmiş olsaydı kirlilik ortadan kalkacaktı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-zehir-saciyor_122915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!