Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

34. Dyo Resim Yarışması Sanat ve İş Dünyasını Buluşturdu

Türkiye’nin ilk boya fabrikasının kurucusu Dyo’nun adını taşıyan ve 1967 yılından beri sürdürülen Dyo Resim Yarışması’nın 34’üncüsünün ödül töreni, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan’ın yanısıra iş ve sanat dünyasından

yapi.com.tr
34. Dyo Resim Yarışması Sanat ve İş Dünyasını Buluşturdu

EM>Foto: Seçici kurul ve ödül alan sanatçılar birarada

Türkiye’nin ilk boya fabrikasının kurucusu Dyo’nun adını taşıyan Dyo Resim Yarışması’nın 34’üncüsünün ödül töreni, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan’ın yanısıra iş ve sanat dünyasından pek çok konuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ndeki törende, 4’ü pentür, 2’si özgün baskı dalında 6 sanatçıya ödülleri verilirken, sergi açılışı da yapıldı. Yarışmaya, 1004 sanatçı, 1609 eserle katıldı. Burhan Doğançay, Prof. Dr. Ergin İnan, Prof. Dr. Mustafa Pilevneli, Prof. Gören Bulut, Prof. Mümtaz Sağlam, Prof. Atilla Atar ve Yalçın Gökçebağ gibi ünlü sanatçılardan oluşan Yarışma Seçici Kurulu, yoğun ilgi gören yarışmaya katılan eserleri değerlendirmekte zorlandı.

İdil YiğitbaşıDyo Resim Yarışması’nın, Türkiye’nin bu kapsamda yapılan ilk resim yarışması olduğunu söyleyen İdil Yiğitbaşı, 34. Dyo Resim Yarışması’na bu yıl Türkiye’nin yanısıra Azerbaycan, Yunanistan, Hollanda, Fransa, İtalya ve İsviçre’den de sanatçıların katıldığına dikkati çekti. 

Rekor katılım ile dikkat çeken yarışmada bu yıl pentür dalında, Fatih Karakaş, İsmail Ateş, Mehmet Aslışen ve Mehmet Çevik başarı ödülüne değer görülerek 10 bin TL’lik ödülün sahibi oldular. Ali Can Metin ve Şükran Ulucan’ın eserleri ise özgün baskı kategorisinde başarı ödülüne layık görüldü. Metin ve Ulucan, 4 bin TL ile ödüllendirildi. Yarışmaya katılan eserler arasından ayrıca 64 eser de sergilenmeye değer bulundu.

Türkiye’de özel sektör tarafından desteklenen ilk ve en uzun soluklu resim yarışması olan Dyo Resim Yarışması, bundan tam 43 yıl önce başladı. Türk resim sanatının ve yetenekli genç ressamların desteklenmesi amacıyla yapılan yarışma, Ege Bölgesi ile başlayıp, gelen yoğun istek üzerine kapsamı genişletilerek 1973 yılında Cumhuriyet’in kuruluşunun 50. yılı şerefine tüm Türkiye’ye yayıldı.  İlk yarışmaya 91 sanatçı 271 eserle başvuruda bulunurken, bu sayı her sene arttı. 2008 yılında yapılan 33. DYO Resim Yarışması’na 820 sanatçı 1368 eserle katılırken, 2010 yılında bu rakam 1004 sanatçıya ve 1609 esere ulaştı.Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen Dyo Resim Yarışmaları sayesinde, aralarında Adnan Çoker, Zafer Gençaydın, Hayati Misman, Yalçın Gökçebağ, Zahit Büyükişleyen, Cavit Atmaca, Cuma Ocaklı, Mustafa Ayaz, Şeref Bigalı, Bilal Erdoğan, Fahri Sümer, Gencay Kasapcı, Kadir Ata, Alaattin Aksoy, Hüseyin Bilişik, Adnan Onbaşıoğlu, Nejat Akkan, Adem Genç, Veysel Günay, Bekir Sami Çimen, Alp Tamer Ulukılıç ve Mehmet Güler gibi Türk resim sanatının ustalarından, adlarını duymadığımız amatör gençlere dek pek çok sanatçının çalışmalarını ve gelişim aşamalarını izlemek mümkün. Türk resim sanatı ve kültürel hayatımızdaki değişimlere ayna tutan yarışma, sosyal anlamdaki değişime ilişkin ipuçlarını da ortaya koyuyor.

Resim sanatına dair güzel örneklerin ödüllendirildiği ve sergilendiği açılışa, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Yaşar Holding Boya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Dyo Boya Fabrikaları Genel Müdürü Serdar Oran, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız’ın yanı sıra Burhan Doğançay, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli, Mustafa Aslıer, Veysel Günay, Devrim Erbil, Mümtaz Sağlam ve Gören Bulut gibi pek çok sanatçı katıldı.

Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 70 eser, İstanbul’dan sonra sırasıyla Bursa, İzmir, Konya, Adana ve Ankara’da sanatseverlerle buluşturulacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/34-dyo-resim-yarismasi-sanat-ve-is-dunyasini-bulusturdu_84405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!