Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

38 Yıllık Rüya Gerçek Oluyor

Zonguldak’ta 1975 yılından beri yapılması gündemde olan Mithatpaşa Tüneli inşaatına başlandı. Proje tamamlandığında, Ankara istikametinden gelen araçların, şehir içinden geçen tek caddeye uğramadan Mithatpaşa Tüneli vasıtasıyla Kilimli – Filyos Sahil Yolu güzergâhına geçişi sağlanarak 38 yıllık rüya hayata geçirilmiş olacak.

yapi.com.tr
38 Yıllık Rüya Gerçek Oluyor

Kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için 4 yıl önce toplanan 40 bin imzanın ardından yapımına bu ay içerisinde başlanan tünelin 2 yılda tamamlanması amaçlanıyor.

Projeye göre; İkinci Makas Kavşağı ile Kapuz-Uzunkum arasında yapılacak iki ayrı güzergah için 4 ayrı tünel yapılacak. İlk tünellerin uzunluğu bin 600 metre olacak. Bağlık’ta bulunan Zonguldak Belediyesi Asfalt Şantiyesi’nden çıkacak olan tünelleri 260 metrelik ilave tünellerle Kapuz-Uzunkum üzerinden Kilimli sahil yoluna bağlanacak. 2 yılda tamamlanması hedeflenen tünelin tamamlanmasıyla Ankara'dan Zonguldak'a gelen araçlar, kentin en işlek caddesi Gazipaşa'ya uğramadan direk Kilimli-Çatalağzı-Filyos güzergahına geçebilecek.

Gazetecilerle çalışma sahasına giderek işçilerden bilgi alan Zonguldak Platformu Dönem Sözcüsü Osman Sav, Mithatpaşa Tüneli'nin yapılması için 2009 yılının Ağustos ayında yapılan imza kampanyası sonucu toplanan 40 bin imza sayesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın harekete geçerek projeyi ihaleye çıkardığını hatırlattı.

İhale sonucu tünelin yapımına başlandığını dile getiren Sav, şunları söyledi: "Bize güvenip imza kampanyasına katılan 40 bin vatandaşımıza, bu projeyi günlerce gazetelerine yansıtan meslektaşlarımıza, bu konuyu siyasi malzeme ve polemik konusu yapmayan muhalefet partilerine, Ulaştırma Bakanı ve Bakanlık Müsteşarı Mehmet Habip Soluk'a, il başkanımıza teşekkür ediyoruz. Teşekkür ederken bir endişemizi de paylaşmak istiyoruz. Çalışmaların bir süre sonra müteahhit kaynaklı sebeplerden dolayı gecikmemesini diliyoruz. İnşallah bu proje zamanında biter ve Zonguldak ulaşım anlamında rahatlığa kavuşur."

Karadeniz Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı ve Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas da projenin hayata geçirilmesi için konuyu gündemde tutan gazetecilere teşekkür etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/38-yillik-ruya-gercek-oluyor_108995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!