Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"3D Teknolojisine Ayak Uyduramayanlar Yaya Kalabilir"

Türkiye’nin yerli 3D yazıcısı TeTe’nin üreticisi LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Talat Sam, sürekli değişen ve her geçen gün daha da ilerleyen 3D üretim teknolojisine ayak uydurmayanların ‘yaya kalabileceği’ uyarısında bulundu

yapi.com.tr
"3D Teknolojisine Ayak Uyduramayanlar Yaya Kalabilir"

Dev projelerle dünya inşaat sektöründe söz sahibi olmayı başaran Türkiye, son dönemlerin en çok konuşulan yeniliklerinden biri olan 3D yazıcı ile konut üretilmesi konusunda da iddiasını korumak istiyor. Klasik yapı üretim anlayışından farklı olarak ‘daha kısa sürede, daha ucuza, daha sağlam’ mottosu ile üretilen evlerde en çok merak edilen konuların başında kullanılan ürünlerin dayanıklılığı geliyor.

Türkiye’nin yerli 3D yazıcısı TeTe’nin üreticisi LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Talat Sam, yeni üretim modelinin kısa sürede dünya geneline yayılabileceğine dikkat çekerek, sürekli değişen ve her geçen gün daha da ilerleyen teknolojiye ayak uydurmayanların ‘yaya kalabileceği’ uyarısında bulundu.

Yeni üretim tarzından genellikle lego parçaları gibi birbirine monte edilen modüller kullanıldığını anlatan Sam, “Örneğin her biri 4 bin 800 dolara mal olan 10 adet evi 24 saatten kısa bir sürede inşa eden Çinli firma, 150 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6,6 metre yüksekliğinde dev bir 3D yazıcı ile bu projeyi tamamladı. Bu sistemde inşaat sürecinin yüzde 90’dan fazlası inşaat alanının dışında gerçekleşiyor. Dev yazıcılar, istediğiniz evin parçalarını özel bir alanda üretiyor. Daha sonra çok kısa bir sürede bu parçalar monte ediliyor ve eviniz tamamlanıyor” dedi.

“Elimizi çabuk tutmazsak inşaat sektöründe kan kaybederiz”

Türkiye’nin hava limanlarından dev kulelere, köprülerden barajlara kadar birbirinden farklı alanlarda dünyanın gıpta ettiği projeleri hayata geçirdiğini hatırlatan Sam, şöyle devam etti:

“Ülkemizin bu potansiyelini teknolojinin getirdiği yeni üretim anlayışıyla bir an önce aynı potada eritmemiz lazım. Bizim de ABD ve Çin’in ardından 3D yazıcı ile ürettiğimiz evlerimiz, ofislerimiz olmalı. Bu teknolojinin en iyi örneklerini verecek kabiliyet de, tecrübe de bizlerde var. Tamamen yerli ilk 3 D yazıcıyı, diğer ülkelerden katbekat ucuza üreterek bu gücümüzü gösterdik. Ayrıca Türkiye, maalesef depremin ne denli acı sonuçları olduğunu acı tecrübelerle öğrenmiş bir ülke. 3D yazıcı ile yapacağınız evler hem çok dayanıklı, hem çok hızlı, hem de ucuz olacak. Sektör temsilcilerinin geleceği şimdiden planlamaları için şimdiden bizlerle irtibat kurması gerekiyor. Dünyaya nam salan Türk müteahhitler, liderliklerini 3D yazıcı teknolojisini işlerine uyarlamaları durumunda sürdürebilir. Gelecek yılın sonlarına doğru ülkemizde 3D yazıcı ile üretilen ilk ev-ofis örneklerini göreceğimizi tahmin ediyorum”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3d-teknolojisine-ayak-uyduramayanlar-yaya-kalabilir_134082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!