Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk Yerli 3D Yazıcıya Bakanlık Desteği

Türkiye’de ilk yerli 3D yazıcıyı üretmeyi başaran LTS Teknoloji Grup, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek almaya hak hazandı. LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, “Bu teşvik sayesinde seri üretime geçerek, 3D yazıcının evlerde kullanılmasının önünü açacağız” dedi

yapi.com.tr
İlk Yerli 3D Yazıcıya Bakanlık Desteği

Geleceğin üretim teknolojisi üç boyutlu (3D) yazıcıyı yüzde 100 yerli olanaklarla Türkiye’de geliştiren LTS Teknoloji Grup, seri üretim için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek almaya hak kazandı. Tamamen yerli sermayeyle ürettikleri TeTe adlı 3D yazıcının seri üretimine başlayacak olmanın gururunu yaşadıklarını bildiren LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, “Bakanlığın, Tekno Yatırım Destek Programı kapsamında teşvik almaya hak kazandık. Bu teşvik sayesinde seri üretime geçerek, 3D yazıcının evlerde kullanılmasının önünü açacağız. Yaklaşık 3 ay içinde Ankara’da seri üretime başlayacağımız TeTe 3D yazıcı, 350 dolarlık fiyatıyla tüm evlerde kullanılabilecek” dedi.

Çocuklar kendi oyuncaklarını üretebilecek

Evlerde 3D yazıcıyla çocukların kendi oyuncaklarını üretebileceklerini, ailelerin de pratik çözümlere kavuşabileceğini ifade eden Sam, “Pasta yapımından oyuncaklara; kırılan masa ayağından diş protezlerine ve savunma sanayine kadar tüm hayallerin gerçekleşmesi mümkün olacak. Şu anda 3D yazıcı Yüksek Hızlı Tren’in planlamasında kullanılıyor. Prototip trenlerin geliştirilmesinde 3D yazıcıdan yararlanılıyor. Ağız, diş, bacak protezlerinde, robot teknolojilerinde ve maket yapımında kullanılabilir. İnşaatçıların bir senede ürettiği konut maketlerini bu teknolojiyle bir haftada geliştirebiliriz” ifadelerini kullandı.

TalatTalat SamTürkiye için de dönüm noktası

Sam, projenin Türkiye için de dönüm noktası olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“ABD Başkanı Barack Obama’nın bile gündemine aldığı 3D yazıcı maliyetinin evlere girecek kadar düşürülebilmesi, üçüncü sanayi devriminin kapısını açıyor. LTS olarak hayata geçirdiğimiz proje, Türkiye için dönüm noktası olacak. Ülkemiz artık teknoloji devrimcileri arasına giriyor; söz sahibi bir ülke oluyoruz. Treni kaçırmamak gerekiyor. Bu alanda kendi markamızı dünyaya duyurmamız lazım. Biz bu yazıcıları hem daha küçük, hem daha ucuz yapıyoruz. 350 dolara her eve girebilir. Ancak bu teknolojinin Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu’na (BTYK) sevk edilmesi gerekiyor. Bu kritik proje BTYK desteği alırsa Türkiye bir dönüm noktası yaşar”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-yerli-3d-yaziciya-bakanlik-destegi_130386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!