Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Fuardaki Herşeyi İlk Kez Görüyor Olacaksınız!

3 boyutlu üretim teknolojilerinin önemini "belki de üçüncü endüstri devriminin ilk ayağı" sözleriyle açıklayan Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan ile 12 -14 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek 3D PRINT EXPO'yu ve beklentilerini konuştuk.

yapi.com.tr
Bu Fuardaki Herşeyi İlk Kez Görüyor Olacaksınız!

İlki 12-15 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ve 30 firmanın katıldığı 3 Boyutlu Baskı Teknolojileri Fuarı 3D PRINT EXPO'nun ikincisi 12 -14 Haziran 2015 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze'de gerçekleştirilecek. Demos Fuarcılık tarafından düzenlenen ve ilkini 6 bin 784 kişinin ziyaret ettiği 3D PRINT EXPO, bu kez zengin bir konferans içeriği ve daha fazla yerli yabancı firma katılımı ile açılmaya hazırlanıyor. Örneğin DK Design ve Osteoid kurucusu, ödüllü tasarımcı Deniz Karaşahin, fuar kapsamında 3d yazıcı teknolojilerinin güncel kullanımı ve bu teknolojilerin kullanımından doğan yeni iş ve ürün modelleri üzerine bir konferans verecek. 3 boyutlu üretim teknolojilerinin önemini "belki de üçüncü endüstri devriminin ilk ayağı" sözleriyle açıklayan Demos Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aslan ile 3D PRINT EXPO'yu ve beklentilerini konuştuk.
 
3 boyutlu üretim teknolojileri bizi neden bu kadar heyecanlandırıyor?
 
3 boyutlu üretim teknolojileri, hayal edebileceğimizin de ötesinde çok özel şeyler yapıyor; belki de üçüncü endüstri devriminin ilk ayağı denilebilecek bir teknoloji. İnsanların, büyük fabrikaların, üretim merkezlerinin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmaya yetecek bir teknoloji diyebiliriz.
 
Ne gibi engellerden bahsediyorsunuz?
 
Örneğin prototip üretimi. Hayal ettiğiniz bir ürünü, birkaç saat gibi kısa bir sürede çalışır bir halde elinize alabilme şansınız var. Çok hızlı da gelişen bir teknoloji; bugün esnek malzemeden, metalden, polimerden veya ahşaptan baskı yapılabiliyor. Size, özellikle estetik cerrahide, dişçilikte, ortopedide kişiye özel üretim yapabilme şansı veriyor. Artı, birçok makinede lojistik problemini ortadan kaldırıyor; yani kullandığınız bir makinenin çok önemli bir parçası kırıldığı an, çok kısa bir süre içinde yenisini üretip yan sanayide kullanma şansınız var. Yani hızlı çözüm üretebiliyorsunuz.
 
‘Sihirli değnek’ gibi bir şeyden bahsediyoruz yani?
 
3D baskı teknolojisinin yapabildikleri, sadece hayallerinizle sınırlı. Siz ne kadar hayal edebiliyorsanız, makineler de onu çıkartıyor. Son gelişen tarama cihazları ile istediğiniz her şeyi tarayıp, bilgisayarda çok kısa bir sürede ölçeklendirerek, istediğiniz boyutlarda tekrar basabiliyorsunuz. Tabi bu lojistik taşımayı da ortadan kaldıracak bir gelişme; Amerika’da bir ürünü taratıp, burada değişik boyutlarda çıktısını alabileceksiniz. 3D teknolojisinin Türkiye sanayisine çok büyük katkılar yapacağına inanıyorum.
 
3 boyutlu baskı teknolojileri fuarı 3D PRINT EXPO TURKEY’in ilkini 12-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirmiştiniz ve hemen ikincisi için hazırlıklara başladınız. Nasıl bir ilgi gördünüz de yenisi için kolları sıvadınız?
 
İlk fuara 25 civarında firma katıldı; 6.000’in üzerinde ziyaretçi geldi ve bunun 200’ü yabancıydı. Katılımcılar, yerlerine oturma fırsatı bile bulamadılar. Türk insanı yeni teknolojiye aç; yeni gelen her şeyi çok çabuk kullanabilen, hızlı adapte olabilen bir yapısı var. 3D baskı, dünyada da çok gelişmiş bir teknoloji değil henüz. Bizde de birçok üniversite, özel girişimciler, yerli üretim 3D baskı makinesini seri olarak üretme çabası içindeler.
 
İlk fuardaki katılımcı firmalardan ne kadarı yerli üreticilerdi?
 
Yerli üretim makine yoktu ilk fuarda; sarf malzemesi üreten bir iki firma vardı. Ama önümüzdeki fuarda minimum 4-5 yerli firma olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin gelecek yıllarda 3D baskı teknolojileri konusunda söz sahibi olabileceğini düşünüyorum; çünkü gerçekten çok taze, çok genç beyinler bu işle uğraşıyor. İşin güzel tarafı, hiçbirisi 35 yaşında bile değil. Üniversiteler de bu anlamda girişimcilere çok ciddi destek veriyor.
 
Ziyaretçi profilinden bahsedebilir misiniz, hangi meslek gruplarına ulaşmayı hedefliyorsunuz?
 
Biz, önümüzdeki fuarı 10 binin üzerinde ziyaretçinin gezmesini bekliyoruz. Fuar ziyaretçileri daha çok Ar-Ge departmanı çalışanlarından ve tasarımcılardan oluşuyor. Aslında inşaat sektörü için birçok şeyi kolaylaştırabilecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Ben, özellikle maket üreticilerini, mimarları, inşaat mühendislerini davet ediyorum. Herkes kolayca gelebilsin diye de Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştiriyoruz.

 
Sizin için en çok şaşırtıcı olan şey nedir üç boyutlu baskı teknolojilerde?
 
Bana göre en enterasan yanı, hareketli parçalar üretebiliyor olması. Örneğin bir rulmanın tek parça olarak üretilebiliyor olması, benim hayal ettiğim bir şey değildi; 3 parça olarak basılır, birleştirilir diye düşünmüştüm.
 
Üçüncü endüstri devrimi dediniz ya; Türkiye bunu yakalamak konusunda ne kadar mahir olabilir, potansiyeli ne?
 
Valla çok hızlı bir şekilde yakalayacağımıza eminim. Sektördeki insanların hepsi bu işe gönül vermiş insanlar; belki çok zengin yatırımcılar değiller, ama vakitleri var, on sekiz saat, yirmi dört saat çalışacak özveriye sahipler. Fuar sayesinde de bu enerjilerini ticarete çevirme imkanı yakalayacaklar. Buraya insanlar geçerken değil, özellikle bu fuar için gelecekler. 3D Print Expo, bu sektörü her fuarda beş yıl ileri taşıyacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-fuardaki-herseyi-ilk-kez-goruyor-olacaksiniz_131117.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!