Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

3M'den Çorlu'ya 500 Milyon Dolarlık 'Süper Hub'

3M, dünyada sayılı ülkede hayata geçirdiği bölgesel üretim üslerinden birini Türkiye'de kuruyor. Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi'nde hayata geçirilecek proje için yaklaşık 500 milyon doları bulacak bir yatırım yapılacak. Aralık'ta temeli atılması planlanan tesis, üst düzey teknoloji ile çalışacak ve binin üzerinde nitelikli istihdam sağlanacak.

yapi.com.tr / AA
3M'den Çorlu'ya 500 Milyon Dolarlık 'Süper Hub' Fotoğraflar: Berk Özkan (AA)

p>Yatırım kararı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katıldığı 3M ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısıyla açıklandı. Toplantının açılışında konuşan Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı, iki yıldır 3M ile birlikte çalışmalarda bulunduklarını belirterek, ''Bu yatırım, sağlayacağı istihdam ve ihracatımıza yapacağı pozitif etkiler nedeni ile bizim için büyük bir önem arz etmektedir'' dedi. Türkiye'nin bu yatırım ile 3M gibi bir dünya devinin daha Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya ile Avrupa pazarlarına yönelik stratejik üssü olarak konumlandığını aktaran Aycı, Türkiye'ye böyle bir yatırımı kazandırmış olmaktan dolayı gururlu olduklarını dile getirdi.

ABD'nin son derece önemli bir iş ortağı olduğunu ifade eden Aycı, son 5 yılda Türkiye'nin ABD'den 7 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım çektiğini anımsattı. Aycı, şunları söyledi:

''Sadece geçen yıl, ABD'den gelen doğrudan yatırımlar bir önceki yıla nazaran dört kattan fazla artarak, 1.4 milyar doların üzerinde gerçekleşti ve bu yılın ilk yedi ayında ise ABD'den gelen doğrudan yatırımlar yaklaşık 1 milyar dolar civarındadır. Önümüzdeki dönemde yine önemli yatırımlar gelecek, onlar cebimizde. Yatırım kararları olgunlaştıkça paylaşacağız. Görüldüğü üzere Başbakanlık Yatırım Ajansı olarak gerek dünya devlerinin, gerekse KOBİ düzeyindeki şirketlerin yatırımlarını ülkemize kazandırıyoruz.''
    
GiuseppeGiuseppe Castaldi''Türkiye'deki tesis Avrupa'daki üçüncü 'super hub' olacak''
    
3M Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Giuseppe Castaldi de yatırımın 3M açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, sorumlu olduğu bölgenin, Türkiye'nin de içinde bulunduğu büyüme potansiyeli yüksek 31 ülkeyi kapsadığını bildirdi.
 Mevcut pazarlardaki büyüme fırsatlarını gözlemlediklerini ve yeni ürünleri ile gelişmekte olan pazarlara erişimlerini artırdıklarını aktaran Castaldi, bu yüksek potansiyeli göz önüne aldıklarında 3M'nin uluslararası büyüme stratejilerine ve bölgesel yeterlilik hedefine paralel olarak Türkiye'de güçlü bir yatırım yapmak için plan geliştirdiklerini dile getirdi.
     
Bu yatırım planının Türkiye'de olduğu kadar, Doğu ve Batı Avrupa'da da büyümeyi destekleyen önemli bir adım olacağını anlatan Castaldi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/3mden-corluya-500-milyon-dolarlik-super-hub_102414.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!