Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

425 Yıllık Tarih Toprak Altından Çıkarılıyor

Edirne Selimiye Meydanı’nda Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen Yemişkapanı Hanı kazısında, yaklaşık 4 bin metrekarelik tarihi eserin yüzde 20’lik kısmı toprak üzerine çıkarıldı.

yapi.com.tr
425 Yıllık Tarih Toprak Altından Çıkarılıyor

Osmanlı döneminde Selimiye Camii’nin altında ticaret merkezi olarak kullanıldığı sanılan 1100 odalı hanın 1 yıl içerisinde tamamen ortaya çıkarılması planlanıyor.

DHA'nın haberine göre, Edirne Belediye Başkanlığı’nın Selimiye Meydanı’nı yeniden düzenlemek istemesi üzerine başlatılan çalışmalarda Edirne Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, meydan üzerinde var olduğu bilinen Yemiş Kapanı Hanı’nın ortaya çıkarılması istedi. Edirne Valiliği’nin desteğiyle Müze Müdürlüğü tarafından bir süre önce başlatılan kazı çalışmaları sonuçlarını verdi. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda 1100 odalı olan ve Osmanlı döneminde ‘meyve-sebze hali’ olarak kullanıldığı bilinen han kalıntıları ile duvarları toprak altından çıkarıldı.

İŞKUR’un Toplum Yararı Programı kapsamında çalışan ve belediye işçilerinden oluşan 60 kişilik ekiple, geçen Nisan ayından bu yana meydanda yaptıkları çalışmalarla, hana ait meyve-sebze depoları, su yolları ve kalıntılar topraktan arındırılarak ortaya çıkarıldı.

425 yıllık tarih

Edirne Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında 1 yılın sonunda 4 bin metrekarelik büyüklüğe sahip olan han tamamen ortaya çıkarılmış olacak. Osmanlı Padişahlarından III. Murad tarafından 425 yıl önce kentin Selimiye Camii altındaki ticaret merkezi olarak yaptırılan hanın zamanla bakımsız kaldığı ve üzeri toprakla kapatılarak Selimiye Meydanı haline geldiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/425-yillik-tarih-toprak-altindan-cikariliyor_131696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!