Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

500 Günde Bitirilecek Proje, 5 Yıldır Bitmedi

Rize'nin Hemşin ilçesine dikilen TOKİ binaları, Karadeniz’in cennet köşesini harabeye dönüştürürken halkı da perişan etti.

yapi.com.tr
500 Günde Bitirilecek Proje, 5 Yıldır Bitmedi

AKP'nin İBB başkan adayı Murat Kurum’un Çevre Bakanlığı döneminde Rize’nin Hemşin ilçesinde başlattığı kentsel dönüşüm projesi, ilçeyi adeta harabeye dönüştürdü. TOKİ tarafından yürütülen ve 500 günde tamamlama sözü verilen proje aradan 5 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ bitirilemedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; üniversite hocalarının zeminin bina yapımına uygun olmadığı yönünde rapor vermesine rağmen yapılan TOKİ konutlarında su baskınları ve heyelan riski yaşandığı, çıkma balkonların ayakta tutulabilmesi için sonradan destekler yapıldığı ortaya çıktı. Hemşin’in doğal güzelliğini bozan proje, mülkiyet haklarının gasp edildiği gerekçesiyle mahkemeye giden yöre halkı tarafından da davalık oldu.

Hemşin’i adeta harabeye çeviren kentsel yenileme operasyonu ilk olarak 2006 yılında gecekondu dönüşümü amaçlı yapılan Kentsel Yenileme Projesiyle başladı. Belediye ile TOKİ’nin ortaklaşa yapmayı planladığı proje mülkiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Dava açan dükkan sahiplerinden Zekeriya Bekar, kentsel dönüşüm adı altında o tarihten bu yana sürekli proje değişikliği yapılarak kazanılmış davaların arkasından dolanıldığını ancak pes etmediklerini söyledi.

Bekar, “Aslında 2005’te CHP’li belediye AB projesiyle yöreye uygun mimariyle ev ve dükkanları yenileyecekti. Ancak belediye AKP’ye geçince TOKİ projeyi değiştirdi, çok katlı bina yapımına karar verildi. Dükkan sahiplerine de, ‘paranızı alın buradan gidin’ denildi. Dava açıp mülkiyet hakkını ihlalden iptal ettirdik. Bu sefer de kentsel dönüşüm diye projeyi yenilediler. 9 Eylül Üniversitesinden oluşan bilirkişi heyeti zeminin bina yapımına uygun olmadığı yönünde rapor yazdı. Buna rağmen acele kamulaştırma kararı alındı. Bu karara da dava açıp iptal ettirdik. Bu sefer 2018’de dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum vasıtasıyla Konut Rezerv Alanı ilan edildi. Bu ilana da itiraz ettik, mahkeme iptal kararı verdi. Projeyi revize edip değiştirdiler. O da davalık oldu, karar bekleniyor.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-gunde-bitirilecek-proje-5-yildir-bitmedi_201925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!