Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

560 Yıllık Mahalleyi Yıkacaklar!

İstanbul'un fethinde kurulan Bedrettin Mahallesi, Havaray ve tüp tünel inşaatı için yıkılacak.

yapi.com.tr
1 560 Yıllık Mahalleyi Yıkacaklar!

Taraf Gazetesi'nden Billur Özgül'ün haberine göre, Haliç Tersaneleri’ndeki projenin geleceği belirsizliğini korurken bu bölgede, geçmişi İstanbul’un fethine kadar uzanan mahallelerin durumu kaygı uyandırıyor. Osmanlı’nın ilk döneminde kurulan ve fetihte gemi inşaatında çalışan işçiler için yapılan evlerin hâlâ ayakta olduğu Bedrettin Mahallesi onlardan biri...

Plandan kurtuldu ama...

Beyoğlu’nda bulunan Bedrettin Mahallesi’ndeki evlerin tamamının tapusu var. Yüzde 98’i özel mülkiyet olan binaların yüzde 2’si de vakıf malı. Mahalle 20 yıl önce tarihî sit alanı ilan edilmişti. Sit alanı ilanıyla birlikte mahalleli evlerinde hiçbir tamirat yapamadı. Bu nedenle eskiyen evler, Beyoğlu’nun 2009 ve 2010 yıllarında çıkardığı 1/1000’lik ve 1/5000’lik planlarda turizm, özelleştirme ve yenileme alanı olarak ilan edildi.

Tarihi evler yıkılacak

Plan hayata geçemeden Bedrettin Mahallesi Derneği’nin de aralarında bulunduğu Beyoğlu Semt Dernekleri’nin açtığı itiraz davası sonucu planlar iptal edildi. Ne var ki planın iptali de mahalle sakinlerinin endişelerini gideremedi.

Geçtiğimiz 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın iki seçim vaadi de bu tarihi mahalleyi etkiliyor. Şişhane-Mecidiyeköy arası yapılması planlanan Havaray’ın ilk istasyonu bu mahallenin bir bölümünden geçiyor. Küçük ve sıkışık bu mahallede durağın yapılması için tarihi binaların bir kısmının yıkılması gerekecek. 560 yıllık mahalledeki tek tehlike de bu değil. Topbaş’ın bir diğer projesi olan Unkapanı Köprüsü’nün yıkılarak denizin altına tüp geçit yapılması da mahalleyi etkileyecek. Bu projenin bağlantı yollarından biri mahalleden geçecek.

En köklü Romanlar yaşıyor

İhsan Oktay Anar’ın romanlarında geçen bu tarihî mahalledeki evlerin tamamına yakını 500 yılı aşkın süredir ayakta. 1453 yılında kurulan Bedrettin Mahallesi, Haliç Tersanesi’nde çalıştırılan; Libya, Mısır ve Suriyeli işçiler için kurulmuştu. Bedrettin Mahallesi Dernek Başkanı Süleyman Songur şunları söyledi: “O zamanki işçiler daha sonra bu evlerden gitti ve yerlerine Romanlar yerleştirildi. O günden kalan iki soy hâlâ mahallede ikamet ediyor. Mahallemizin zarar görmesini istemiyoruz. Mahallenin yenilenmesini isteriz. Ama bu yenileme sürecinin bizleri yerimizden etmeden gerçekleşmesi gerekiyor. Ayrıca Beyoğlu Belediyesi’nin yapacağı yeni imar planlarında bizler de söz sahibi olmak istiyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bölgede Planlanan Şişhane-Mecidiköy Havaray Hattının, Bedrettin Mahallesi sınırları içerisinde kalan 2 istasyonu bulunmaktadır. Söz konusu güzergah mevcut yol aksından geçtiği gibi, istasyonları da Ayni Alibaba Sk. ve Bahariye Caddeleri üzerinde bulunduğundan herhangi bir yıkım veya kamulaştırma bulunmamaktadır. Unkapanı Köprüsünün kaldırılarak, yerine tüp geçit yapılması çalışmalarında da herhangi bir istimlâk veya yıkım söz konusu değildir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/560-yillik-mahalleyi-yikacaklar_119801.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İSTANBUL’UMUZA KIYMAYIN !.. Mazlum ülkelerce örnek alınan, Dünya Emperyalistlerine karşı verilen “Ulusal Kurtuluş Savaş”ımızın Baş Komutanı, Çağdaş Devletin Kurucusu, Devrimleri ile Aydınlatma dönemini başlatan Büyük Önder M.Kemal ATATÜRK’ÜN, "Bir şahsın yaşadıkça memnun ve mutlu olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmasıdır." Şeklindeki özdeyişinde belirtildiği üzere; Genel / Yerel Yönetimlerde; politikacı, bürokrat, teknokrat, akademisyen, danışman kimliği ile ve / veya meslek odası, demokratik kitle sivil toplum örgütü, sendika vb kurum / kuruluş mensubu, hangi kimlikle olursanız olun, Yaşadıkça memnun ve mutlu olabilmeniz için, Coğrafyasında barındırdığı imparatorluklara başkentlik yapmış, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler sahibi, Cennet İstanbul ile ilgili, halkının çıkarlarına aykırı ,doğal, tarihi ve estetik çevrenin hızla yok olmasına, kentin çarpık yapılaşmasına neden olan plan-projelerin altında imzası bulunan ve uygulamalara izin ve / veya destek veren yurttaşlık onuru ve meslek etiğinden yoksun kişiler den olmayın !... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!