Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çayırova ve Gebze'de Kentsel Dönüşüme Tepki!

Kocaeli’nin Çayırova ve Gebze ilçelerinde kentsel dönüşüme karşı mücadele eden halk mahallerinden kent merkezine yürüyerek büyük bir eylem gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
Çayırova ve Gebze'de Kentsel Dönüşüme Tepki!

Sol Gazetesi'nden Halil Yeni'nin haberine göre, Kocaeli’nin Çayırova ve Gebze ilçelerinde halk, kendilerine bildirilmeden alınan kentsel dönüşüm kararına tepkili. Uzun bir süredir kentsel dönüşüme karşı mücadele eden halk, bugün mahallerinden kent merkezine yürüyerek büyük bir eylem gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı eylemde konuşanlar yerel seçimlerde kentsel dönüşümü savunan partileri mahallelerine sokmayacaklarını bildirdi.

İstanbul sanayisinin Kocaeli’nin ilçesi olan Gebze ve Çayırova bölgelerine kayması, bölgede bulunan arazi değerlerinin artmasını da beraberinde getirdi.

Rantsal dönüşüme karşı altı mahalle birleşti

Tüm uyarı ve tepkilere rağmen devam eden kentsel dönüşüm uygulamalarına karşı İnönü, Adem Yavuz, Cumhuriyet, Hürriyet, Yavuz Selim ve Ulus Mahalleleri tarafından kurulan Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu bugün mahallelerinden başlayarak kent merkezine büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı eylemde "Bu daha başlangıç mücadeleye devam"’ , "Kentsel değil, rantsal dönüşüm’", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.

"Yoksul halk kent dışına itilmeye çalışılıyor"

Eylemde Kocaeli Çağdaş Hukukçular Derneği adına söz alan avukat Recep Dursun 6306 sayılı afet yasası, 6292 sayılı 2/B sayılı yasası, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 3194 Sayılı İmar Kanunu gibi kanunlar ile halkın elini kolunu bağlamaya çalıştıklarını bildirdi. Zengin sınıfların tercihleri doğrultusunda kentlerin dönüştürüldüğünü bildiren Dursun, "Gebze ve Çayırovada gerçekleştirilmek istenen kentsel dönüşümle yoksul halk kent dışına itilmeye çalışılıyor" dedi.

"Evlerimizi kimseye yıktırmayız"

Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu adına söz alan Hüseyin Aktaş ise, evlerini vermeyeceklerini, halkın sahiplenmediği hiçbir projeyi hayata geçiremeyeceklerini bildirdi. Dönüşümün kapalı kapılar ardında kendilerine bildirilmeden yapıldığını söyleyen Aktaş "Gebze ve Çayırova İstanbul’un kuzey çıkışıdır ve İstanbul sanayisi her geçen gün bölgemize doğru kaymaktadır. İşte bunun için bizleri yerlerimizden etmeye çalışıyorlar. Bu evleri kendimiz yaptık. Kimseye de yıktırmayız" dedi.

6 farklı mahallenin birleşerek gerçekleştirdiği mitinge 160 gündür direnişte olan FENİŞ alüminyum işçileri de destek verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cayirova-ve-gebzede-kentsel-donusume-tepki_117093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!