Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AB Komisyonu'ndan 2030 için %30 Enerji Tasarrufu Önerisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ukrayna krizi bağlamında yaşanan gelişmeler ve çok sayıda Birlik ülkesinin enerji açısından bağımlı olduğu Rusya ile ilişkilerin bozulduğu bir ortamda, 2020 için yüzde 20 olarak belirlenen enerji tasarrufu hedefinin 2030 için yüzde 30’a yükseltilmesini önerdi.

yapi.com.tr / AA
AB Komisyonu'ndan 2030 için %30 Enerji Tasarrufu Önerisi

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, önerilen yüzde 30 hedefinin şimdiye kadar elde edilen kazanımlar dikkate alınarak belirlendiğinin altı çizilerek; yeni binaların 1980’lerde yapılanlardan yüzde 50 oranında daha az enerji harcadığı, sanayideki enerji yoğunluğunun da 2001’e oranla yüzde 19 daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

AB Komisyonu, önerinin kabul edilmesi halinde bunun 2030’da enerji faturalarında 53 milyar avroluk bir düşüş sağlayacağının altını çizdi. Her yüzde 1’lik enerji tasarrufunun gaz ithalatını yüzde 2,6 oranında düşürecek olması da önerinin olumlu unsurlarından birini oluşturuyor. Bu hedefin yakalanabilmesi için enerji verimliliği alanında yapılması gereken yıllık ek yatırımın ise 89 milyar avro seviyesinde olacağı hesaplanıyor.

Enerji verimliliği alanındaki ilerlemeyi 2017’de değerlendirmeyi öngören AB Komisyonu tarafından önerilen yüzde 30 hedefiyle ilgili nihai kararı üye devletler alacak. Konuya ilişkin kararın, Ekim ayında yapılacak AB Zirvesi’nde verilmesi bekleniyor.

AB’de enerji tasarrufuna ilişkin adımlar 2012 tarihli Enerji Verimliliği Direktifi bağlamında atılıyor. Bu direktifin ulusal yasalara dahil edilmesi için verilen son tarih 5 Haziran olmasına rağmen bu adımı atan AB ülkeleri İtalya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Danimarka, Malta ve İsveç ile sınırlı kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-komisyonundan-2030-icin-30-enerji-tasarrufu-onerisi_122892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!