Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AB'den Çinli Güneş Paneli Şirketlerine Soruşturma

Avrupa Birliği (AB), Çinli güneş paneli üreticileri hakkında Avrupa pazarında yasadışı şekilde fiyat kırdıkları gerekçesiyle soruşturma başlattı. Çinli firmaların şu ana dek Avrupa pazarına ihraç ettikleri güneş panelleri 21 milyar euro değerinde. Avrupa Komisyonu'na göre Çin, güneş paneli ihracatının yüzde 65'ine sahip.

yapi.com.tr
AB'den Çinli Güneş Paneli Şirketlerine Soruşturma

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, AB soruşturmasını ‘derin üzüntü'yle karşıladıklarını ifade etti. Bakanlık sözcüsü buna ek olarak, söz konusu soruşturmanın sadece Çin ve AB arasındaki endüstriyel işbirliğine zarar vermekle kalmayıp, global anlamda da güneş enerjisine bağlı kalkınma sürecine zarar vereceğini vurguladı.

AB Ticaret Komisyonu üyesi John Clancy ise soruşturmanın haklılığını savunarak şunları söyledi:

"Bu soruşturma, Avrupa Birliği'nin ticari ortaklarıyla ilişkisinin gerektirdiği gayet olgun bir tavırdır. Ticari savunma, bu ilişkilerin önemli bir parçasıdır. Bu kararın gerekçesi politik ya da siyasi nedenlere değil, tamamen ticari hukuk temellerine dayanıyor.”

15 ay sürecek

Daha önce de kağıt, fayans gibi ürünlerin ihracatında rekabet kurallarını ihlal edecek oranda fiyat indirimine gittiği için ceza almış olan Çin’ in güneş panellerine ilişkin son hamlesi nedeniyle Avrupa Birliği’yle arasındaki gerginlik iyice artmış durumda.

Aynı güneş paneli ürünlerini imal eden Avrupa merkezli 20 şirketi temsil eden bir grup, geçtiğimiz Temmuz ayında Avrupa Birliği komisyonuna şikayette bulunmuştu. Şikayette bulunan grup, komisyona kanıt olarak  Çinli şirketlerle bazı Avrupalı şirketlerin düşük fiyattan satış yapmalarını sağlayan olası bağlantılarına ilişkin belgeler sunmuştu.

Soruşturmanın 15 ay kadar süreceği tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abden-cinli-gunes-paneli-sirketlerine-sorusturma_102027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!