Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Ağaçlı Yol' için Dava!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Ergene Mahallesi’nde imar planında belediye hizmet alanı olan 107 dönümlük iki parseli, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün taşınabilmesi için resmi tesis alanına çeviren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine plan değişikliğinin iptali için dava açtı.

yapi.com.tr
'Ağaçlı Yol' için Dava!

DHA'nın haberine göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Bornova ağaçlı yolda imar planlarında 'Sosyal donatı alanı ve yeşil alan' olan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü İdare binaları ve şantiyesini bulunduğu yaklaşık 81 dönümlük alanı rezidans ve AVM yapımına olanak sağlayan 'Kentsel ve Bölgesel İş Merkezi'ne dönüştürmesinin ardından 19 Eylül’de satılacak. Büyükşehir ve Bornova Belediyeleri ile Şehir Plancıları Odası’nın iptal davası açtığı bu plan değişikliğine İzmir’de tepkiler büyürken, bu olaya bağlı olarak yapılan bir başka plan değişikliği mahkemelik oldu.

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlı yolda yeralan arazinini satılmasından sonra taşınması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Bornova Ergene Mahallesi’nde 107 dönümlük iki parselle ilgili İmar plan değişikliği hazırlandı. Belediye Hizmet alanı olan iki parsel Karayolları’nın kullanımı için 'Resmi Tesis Alanı'na dönüştürüldü. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi geçmişte kendisine ait bu iki parselin mera olduğu gerekçesiyle Milli Emlak Müdürlüğü tarafından elinden alındığını, daha sonra ot bedelini ödeyerek geri almak istemesine karşın plan değişikliğiyle buna engel olunduğu gerekçe ile, plan değişikliğinin iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Belediye yetkilileri, "Geçmişte belediyemize ait bu parseller mera olduğu gerekçesiyle alındı. Belediye hizmetlerini yerine getirmek için ot bedelini ödeyerek geri almak için başvurduk. Ancak, Karayolları’na tahsis edildiğini öğrendik. Hakkımızı aramak için imar planının belediye hizmet alanından çıkarılıp resmi tesis alanına dönüştürülmesinin iptali için dava açtık" dedi.

Bakanlık planı değiştirdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisan 2013 tarihinde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği teklifleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeden görüş istedi. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği önerilerinin uygun olmadığına dair görüşünü bildirdi. Ancak Bakanlık planı 08 Temmuz 2013’de onayladı. Bu iki parselin bulunduğu alanı Karayolları’na ait resmi tesis alanı olarak planlarda belirledi. Karayolları buraya idare binası ve şantiyesini kuracak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agacli-yol-icin-dava_112386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!