Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akbank'tan Yabancı Uyruklulara Konut Kredisi

MIPIM'den konuşan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, "Gayrimenkul sektörümüzün yurt dışına açılması ile biz de yabancı uyruklulara konut kredisi uygulamamızı başlattık. Bu da büyüme ivmesini artıracaktır" dedi.

yapi.com.tr / AA
Akbank'tan Yabancı Uyruklulara Konut Kredisi

Bu yıl Türkiye'nin onur konuğu olduğu gayrimenkul fuarı MIPIM'e katılan tek Türk bankası Akbank oldu. Fuar süresince düzenlenen 'Türkiye Zamanı' konferansının 'Sosyal ve Ekonomik Dinamikleri ile Fırsatlar Ülkesi Türkiye' başlıklı oturumunda konuşan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, Türkiye gayrimenkul piyasasının sunduğu fırsatları anlattı.
     
Türkiye'yi 'dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisi ile fırsatlar cenneti' olarak nitelendiren Tözge, ''Türkiye, son yıllardaki güçlü ekonomisi ve genç nüfusu ile tüm dünyanın ilgi odağı. Düşük enflasyon ile piyasalar stabilize oldu ve sağlıklı finans sektörü Türkiye'yi olumlu yönde ayrıştırıyor. Son senelerde doğrudan yabancı yatırımlar artmış durumda. İnşaat sektörü de, son yıllarda yaptığı atılımlarla, yatırım fırsatlarını barındıran Türkiye'nin en güçlü sektörlerinden'' dedi. Konuşmasında, Türk müteahhitlik sektörünün dünyada önemli bir güç haline geldiğinin altını çizen Tözge, Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidi listesinde Türk firmalarının sayısının 33'e çıktığına dikkati çekti.

Tözge, şunları kaydetti:

"Bankacılık sektörü de Türkiye'nin hızlı büyümesindeki önemli güçlerden biri"

''Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firmalar teknolojik ve tasarım alanında çok ileri seviyelere ulaştılar. Türkiye'deki pek çok proje çeşitli dallarda uluslararası ödüllere layık görülüyor. Türk bankacılık sektörü ise Türkiye'nin hızlı büyümesindeki önemli güçlerden. Hızla büyüyen bilançoları, sağlıklı kredileri ve güçlü sermaye yapısı ile Türk bankacılığı bölgedeki en güçlü bankacılık sektörü. Akbank ile beraber toplam 10 Türk bankası dünyanın en değerli ilk 500 bankası arasında. İstikrarlı ekonomi ve genç nüfus bankacılık sektörü için de çok güçlü bir büyüme altyapısı oluşturuyor.''

"2015 sonunda mortgage kredilerinin GSYİH'ye oranı yüzde 10 olacak"

Türkiye'deki konut kredisi sektörü hakkındaki gelişmelere de değinen Tözge, son yıllarda enflasyonunun düşmesine bağlı olarak faizlerin konut kredileri için oldukça elverişli düzeylere indiğini, konut kredilerinde istikrarlı bir artış süreci yakaladığını belirtti.
     
Tözge, ''2012 yılı sonunda 44 milyar dolara ulaşan konut kredileri şu anda gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 7'sine ulaştı. Yaptığımız projeksiyonlar, artış temposunun süreceğini ve 2015 sonuna geldiğimizde mortgage kredilerinin gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 10'a ulaşacağını gösteriyor. Gayrimenkul sektörümüzün yurt dışına açılması ile biz de yabancı uyruklulara konut kredisi uygulamamızı başlattık. Bu da büyüme ivmesini artıracaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akbanktan-yabanci-uyruklulara-konut-kredisi_105823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!