Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Denizi Doldurup AVM Yapacaklar

Türkiye’nin en büyük armatörlerinin ortak olduğu DATİ Yatırım Holding, Bakırköy sahilindeki marina sahasına Türkiye’nin en büyük AVM’sini yapacak. AVM’nin taban oturum alanı 120 bin metrekare olacak.

yapi.com.tr
Denizi Doldurup AVM Yapacaklar

Yurt Gazetesi'nden Mehmet Demirkaya'nın haberine göre, Kalkavan, Kaptanoğlu ve Sabancı gibi ünlü ailelerin de ortak olduğu ve başkanlığını ünlü armatörlerden Fuat Miras’ın yaptığı DATİ Holding, Türkiye’nin en büyük AVM’si için harekete geçti. DATİ, Maliye Hazinesi’nden üst kullanım hakkını aldığı marina sahasına, 400 dükkânlık AVM yapacak.

ÇED için başvuru yapıldı

DATİ Yatırım Holding A.Ş. Bakırköy sahilinde bulunan, Galleria AVM’den İDO iskelesine kadar uzanan ve toplam 5 parseli kapsayan alanla ilgili olarak geliştirdiği projeyi, İstanbul Valiliği’ne sundu. İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, proje ile ilgili ÇED sürecinin başladığını duyurdu. Söz konusu sahaya 481 odalı bir otel, iki ayrı bloktan oluşacak toplam 181 daireli apartlar ve AVM yapılacak.

Projenin toplam bedeli 500 milyon dolar. Dosya bilgisine göre sadece AVM’nin taban oturum alanı 120 bin metrekare. Otelin taban alanı 10 bin, apart bloklardan biri 3 bin diğeri ise 2 bin 200 metrekarelik bir taban alanına sahip olacak. Söz konusu parseller üzerinde bulunan Ataköy Sheraton otelin 285 odalı olduğu düşünüldüğünde, yeni yapılacak 481 odalı otelin çok daha büyük olacağı varsayılabilir. AVM’nin yapılacak 142 nolu parselin toplam büyüklüğü 141 bin metrekare.

AVM için yaklaşık 5 metre derinliğinde kazı yapılacak ve yine yaklaşık 390 bin ton toprak çıkartılacak. Bakırköy Belediyesi’nin verilerine göre, yapılacak olan toplam inşaat(KAKS=0.50) miktarı yaklaşık 70 bin metrekareyi geçmemesi gerekiyor. Ve yapılacak olan inşaatın yüksekliği de üç katla sınırlandırılmış durumda.

Valiliğe verilen dosyadaki bilgiye göre otelin taban oturum alanı 120 bin metrekare olarak belirtildi. Yapılacak AVM tek kat dahi yapılsa, 70 bin metrekarenin çok üzerinde gözüküyor. Bu durumda yakında bölgenin imar planlarında, Bakanlık üzerinden bir imar değişikliğine gidilecek.

Bakırköy’e 5. AVM

Bakırköy'ün merkezini oluşturan eski yerleşim alanı içerisine bu proje ile beşinci AVM yapılmış olacak. Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden birini oluşturan Marmara Forum, Türkiye’nin ilk AVM’si olarak kabul edilen Galleria, Capacity ve Carousel AVM oldukça fazla bir çekim alanı oluşturuyor. Çevre ilçelerden binlerce insan bu AVM’ler için Bakırköy’e akın ediyor. Söz konusu

AVM’lerin çevresindeki trafik her geçen gün daha fazla sıkıntı yaratıyor. Sahile yapılacak olan yeni bir AVM trafik sıkıntısını katlayacağı aşikâr.

http://www.yapi.com.tr/haberler/denizi-doldurup-avm-yapacaklar_141217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!