Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Altyapı, Üstyapıyı Belirleyecek"

Ünlü Alman Filozof Karl Marx’ın “Altyapı, üstyapıyı belirler” sözüne atıf yapan İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, “Kartal için de öyle olacak. Körfez Geçiş Köprüsü gibi yürüyen altyapı projeleri, bölgeyi daha da öne çıkaracak” dedi.

yapı.com.tr
"Altyapı, Üstyapıyı Belirleyecek"

Konut sektörünün dinamosu İstanbul’da, son yıllarda Anadolu Yakası tarafında ciddi hareketlilik yaşanıyor. Sabiha Gökçen’e yakınlığı, E-5 ve TEM’i aynı anda kullanabilme olanağının yanında İzmit Körfez Geçişi, dikkatleri şimdilerde Kartal bölgesine çekmiş durumda. Milliyet'in haberine göre, bölgede büyük çapta iş yapan firmalardan İş GYO’nun Genel Müdürü Turgay Tanes, bu altyapı avantajını Marx’tan bir alıntı yaparak pekiştiriyor: “Altyapı, üstyapıyı belirler.”

Geçen hafta, bölgede projeler geliştiren ve “Kartal Platformu” adlı oluşuma imza atan beş büyük gayrimenkul firmasının tepe isimleri, Kartal’a uzaktan bakan Burgazada’da ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi.

"Talep buraya yoğunlaştı"

İstanbul’un Maltepe ve Kartal ilçelerinde büyük projelere imza atan DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, şimdilerde tüm enerjisini Kartal’a ve ilçenin sahil kısmında hayata geçirilecek olan İstanbul Marina projesine ayırdığını söyledi.

Kartal’ın, önümüzdeki yıllarda İstanbul’un ana merkezi olacağını üzerine basa basa vurgulayan Yılmaz, “Hem tüketici hem de üretici talebi buraya yoğunlaştı” dedi ve ‘rakipleriyle’ birlikte kurdukları Kartal Platformu’nun hikayesini paylaştı: “İki yıl önceydi. Yine burada bize rakip olarak proje yürüten Ege Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ile şu düşüncemi paylaştım: “Rakip şirketler olsak da bir araya gelmek, hem bize hem de bölgeye değer katar.”


Ardından Metsan İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Şatoğlu, İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali dumankaya ile de bu fikir paylaşıldı. Şimdilerde, Kartal’da projeler üreten bu 5 büyük gayrimenkul üreticisi tarafından bir Kartal Platformu kuruldu.
 
İş GYO’nun Genel Müdürü Turgay Tanes, Kartal’ı anlatırken Karl Marx’ın şu ifadesiyle konuya giriyor: “Altyapı, üstyapıyı belirler.” Ardından şunları söyledi: “Kartal için de öyle olacak. Körfez Geçiş Köprüsü gibi yürüyen altyapı projeleri, Kartal’ı daha da öne çıkaracak.

Körfez Geçiş Köprüsü, Yalova, Bursa ve Balıkesir’i İstanbul’a iyice yakınlaştıracak. Kartal’da ikamet edip, Bursa’ya işe gitmek bile mümkün olacak. Tersi de gündeme gelecek. Yalova’da ikamet edip, İstanbul’un Anadolu yakasında işe gelenleri göreceğiz. Bir süre sonra aylık geliri 50-60 bin lira olan aileler bile Ataşehir’den, Bağdat Caddesi’nden ev alamayacak. Çünkü, oralarda fiyatlar ulaşılması güç noktalara doğru gidiyor. Birçok aile için Kartal iyi bir seçenek olacak.”
 
Metrekare fiyatı  16 bin TL’yi gördü

“Yatırımcılara Kartal’ı anlatmak istiyoruz” diyen Ziya Yılmaz, İstanbul’da iyi konut projesi geliştirilecek bu bölgeden başka geniş arazi kalmadığını söyledi. DAP Yapı olarak Kartal’da ilk konut projesini satmaya başladığı dönemde metrekare fiyatının 1.800 lira civarlarında olduğunu anlatan Yılmaz, “Biz ise projede 4 ila 7 bin lira arasında bir fiyatla satışa çıktık. Sektördeki birçok arkadaş bana, “Deli misin, bu fiyata Kartal’da satış mümkün değil” dediler. İlk projemizi başarıyla sattık. Şimdi Kartal’da birçok projede ortalama fiyat 6-7 bin liralarda. Şimdi ise bir projemizde en yüksek metrekare fiyatı olarak 16 bin liradan bile satış yaptığımız oldu.”

Kartal bölgesinin en önemli avantajı olarak ‘geniş bir sahil şeridi’ olmasını gösteren Ziya Yılmaz, “Metrekaresi 6-7 bin liraya iyi projeden konut alıp deniz denizi görebileceğiniz neresi kaldı ki?” dedi.
 
En kötü yılımızda bile 450 bin sattık

Yılın 7 aylık dönemine dair konut satış verileriyle ilgili konuşan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, anılan dönemde Türkiye’de 731 bin konut satıldığını hatırlattı ve şu noktaya dikkat çekti: “731 bin konut satışının Bunun yüzde 45’ini birinci el konutlar oluşturuyor. Elimizdeki veriler bize en kötü zamanda bile yılda 400-450 bin birinci el konut satılabildiğini gösteriyor.”
 
"Gecmişte yabancılar aklımıza gelmezdi"

Kartal Platformu üyelerinin üstlendiği projelerden en büyüğü 1 milyar dolarlık büyüklükle DAP Yapı’ya ait. Kartal’da son yıllarda yabancı talebinin de arttığını söyleyen Ziya Yılmaz, bu noktada güç birliğinin önemine dikkat çekti. İnanç Kabadayı ise “5-10 yıl öncesinde yabancıya satış aklımızın ucundan bile geçmezdi” diye konuştu.
 
6 bin çalışanlık büyük platform

Kartal bölgesinde bugün 60 civarında inşaat şirketi, çeşitli büyüklüklerde projeler yürütüyor. Sözü edilen Kartal Platformu’na dahil 5 şirketin yürüyen projeler büyüklüğü 2 milyar doları aşıyor. Yine bu 5 şirketin mevcut projelerindeki çalışan sayısı ise 6 bin rakamını buluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altyapi-ustyapiyi-belirleyecek_133728.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!