Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Anlık Reflekslerle Ülke Yönetilmez"

Anlık reflekslerle ülke yönetilmesinin doğru olmadığını aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız; kendilerinin nükleeri 10 yıl önce de yapacağını söylediğini, bugün de söylediğini, 10 yıl sonra da yapmış olacağını kaydetti. Yıldız, nükleer santrallerde yüzde 5-10-20 yerli ortak alacaklarını da söyledi.

yapi.com.tr / AA
"Anlık Reflekslerle Ülke Yönetilmez"

Foto: İsa Terli (AA)

'20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nın (ICCI 2014) açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Biz nükleer yapacağız dedik, dünyada tartışmalar var. Ama sürdürülebilir stratejinin, nükleeri yapmaktan geçtiğine kanaat getirdik. Bugünkü para ile 2 nükleer santrali eğer 10 yıl önceden başlamış da bitirmiş olsaydık, 7,6 milyar dolarlık daha az ithalat yapmış olacaktık. Net ithalatımız 52 milyar dolar. Bunun yüzde 60'ı ulaştırma ile alakalı olanlar. Türkiye'nin bu kadar büyümesine rağmen son 12 yıldaki yalnızca enerji ile ilgili ithalatı oranları artmamıştır. Rakamlar artmıştır, Türkiye'nin borcu da alacağı da her bir şeyi artıyor. Çünkü ekonomik derinliği artıyor" dedi.

"Almanya 2 yıl önce nükleerden vazgeçti, ancak bugün tekrar bakabileceğini belirtiyor"

Bakan Yıldız, Almanya'nın 2 yıl önce nükleerden vazgeçtiğini, ancak bugün tekrar bakabileceğini belirttiğini, bunun sebebinin Ukrayna krizi olduğunu söyledi. Anlık reflekslerle ülke yönetilmesinin doğru olmadığını aktaran Yıldız, kendilerinin nükleeri 10 yıl önce de yapacağını söylediğini, bugün de söylediğini, 10 yıl sonra da yapmış olacağını kaydetti.


Türkiye'nin doğru politikalarına devam ettiğini, özel sektörüne de güven vermesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, bu konuda zaman zaman aksamaların olabildiğini, her problemin karşısında net bir şekilde 'yatırımcının probleminin kendilerinin problemi' olduğunu ifade ettiklerinin altını çizdi. Nükleer güç santrallerine ortak alacaklarını anımsatan Yıldız, "Nükleer santrallerde yüzde 5-10-20 yerli ortak alacağız. Her iki santral için de bunu yapacağız. Kamunun bir miktar payı olabilir" şeklinde konuştu.

Konya'ya dünyanın en büyük güneş santrali

Türkiye'de Konya Karapınar Ayrancı bölgesinin dümdüz bir arazi olduğunu ve kara ile ufuk çizgisinin burada birleştiğini söyleyen Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Oraya özel bir çalışma yapıyoruz. 3 bin megavatlık güneş santrali için o bölgeyi açacağız. Tarım arazisi değil. 600 megavatlık santrale, TEİAŞ'ın EPDK'nın yaptığı çalışmaya biliyorsunuz 15 katı kadar talep geldi. Yani ben 9 bin megavatlık santral yaparım diyen yatırımcılarımız geldi. Biz orada 3 bin megavatlık dünyanın en büyük santralini kuracağız. İletim hatlarını ona göre dizayn ettiriyoruz. Bu çok önemli ve değerli bir rakam. Fatih bey Sevilla'da var değil mi, şu anda en yüksek 240 megavat diyelim ki güneş santrali, ama biz bütün bunların her birisinin en büyüğünü yapacağız. Uluslararası yatırımcılardan gelip bize diyorlar ki, 'Verin burayı bize, güneş santralleri ile alakalı, komple fabrikaları da burada yapalım, burada üretelim, her şeyiyle yapalım ama yeter ki biz burada elektrik üretelim' diyorlar. Bu firmaların sayısının artacağı kanaatindeyiz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/anlik-reflekslerle-ulke-yonetilmez_119715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!