Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Enerji Sektörüne Yön Verecek 7 Önemli Başlık

ICCI 2013 – 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı sonuç bildirgesi yayınlandı. ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Selahattin Çimen imzasıyla kamuoyuna açıklanan sonuç bildirgesinde, toplam 7 önemli başlık altında enerji sektörüne yön verecek tespitlere yer verildi.

yapi.com.tr
Enerji Sektörüne Yön Verecek 7 Önemli Başlık

24-26 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenen ve Avrupa, Balkan ve Ortadoğu bölgeleri başta olmak üzere 30 ülkeden 350 enerji şirketinin katıldığı ve 15 binden fazla kişi tarafından ziyaret edilen ICCI 2013’ün sonuç bildirgesi açıklandı. ICCI 2013’te yapılan sunum ve bildirilerin detaylı bir şekilde incelendiğini kaydeden Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak, Türkiye’de enerji sektörüne dair sorun ve çözümlerin bulunduğu bir sonuç bildirgesi hazırlandığını belirtti. Bulak, ‘ICCI 2013 Sonuç Bildirgesi’nin, Türkiye’de enerji sektöründe yatırım yapan ya da yatırım yapmayı düşünen ulusal ve uluslararası şirketler için önemli bir bilgi kaynağı olduğunun altını çizdi.

 


Kamuoyuna duyurulan ICCI 2013 Sonuç Bildirgesi’nde, ‘piyasa ve enerji borsası’, ‘hukuk ve mevzuat’, ‘doğalgaz ve petrol’, ‘yenilenebilir enerji’ gibi başlıklar olmak üzere, toplam 7 ana konu inceleniyor.

Enerji Borsası şart

ICCI 2013 Sonuç Bildirgesi’nde enerji sektörünün sağlıklı bir şekilde işlemesi için şeffaf ve güvenilir bir fiyatlama mekanizmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekiliyor. Buna bağlı olarak Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nin (EPİAŞ) kurulması ile türev piyasa işlemlerinin Borsa İstanbul çatısı altında yapılacak olmasının kritik önemde olduğu ifade ediliyor. Elektrik ve doğalgaz piyasalarının organize bir spot ve türev piyasaya kavuşmasının, ülkemiz enerji sektörünün arzu edilen gelişimi yakalamasına önemli katkılarda bulunacağının altı çiziliyor.

Adil rekabet için bilgi değişimine Çin Seddi

Bildirgede, dağıtım faaliyeti ile perakende satış faaliyetinin Elektrik Piyasası Kanunu’nda hukuki olarak ayrıştırıldığının ve bu ayrıştırmanın amacına ulaşabilmesi için yöneticilerin ve personelin aynı anda hem şebeke şirketinde, hem de üretim ve/veya tedarik şirketlerinde çalışmasının engellenmesi gerektiği ve şirketler arasında işgücü transferine yönelik kısıtlamalar getirilmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca bildirgeye göre şebeke faaliyetleri ve diğer piyasa faaliyetleri arasında kurulacak “Çin Seddi” aracılığıyla, faaliyetler arasında rekabete duyarlı bilgi değişiminin engellenmesi gerekiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-sektorune-yon-verecek-7-onemli-baslik_110381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!