Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antalya'dan Kaçırıldığı Kesinleşti!

2012 yılında Cenevre Gümrüğü'nde ele geçirilen mermer üzeri heykellerle bezeli Herakles lahdinin Antalya Perge'den kaçırıldığı kesinleşti.

yapi.com.tr
Antalya'dan Kaçırıldığı Kesinleşti!

Lahdin bir benzerinin Antalya Müzesi’nde olduğu anlaşıldı. Aynı taş ustasından çıktığı tespit edilen lahitlerin üzerindeki pek çok figür bile neredeyse tıpatıp aynı. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Halen İsviçre’de mahkemesi devam eden lahit için Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuki mücadeleyi sürdürüyor.

Cenevre Gümrüğü’nde arkeoloji meraklısı bir görevli tarafından fark edilerek alıkonulan lahit İsviçre Phoenix Sanat Galerisi üzerine kayıtlı. İsviçre makamlarının yürüttüğü soruşturma neticesinde lahde el konuldu. Türkiye olaydan haberdar olunca bir ekibi İsviçre’ye gönderdi. Lahidin Antalya Perge’den kaçırılmış olduğuna karar verilerek İsviçre’de dava açıldı. Dava devam ediyor.

Perge Antik Kenti sınırları içindeki nekrapol (mezarlık) alanı uzun yıllar özel mülktü. Nekrapol alanı sınırları geçen yıl kamulaştırıldı. Ancak yıllarca arazi sahipleri ve defineciler tarafından bu alandan lahitlerin kaçak kazılarla çıkarılıp satıldığı belirlendi. Arazi sahibi Elmalı cezaevinde yatan A.Ç. Herakles lahdi ile ilgili verdiği ifadede amcasının kendisine daha önce 2001 yılında bir lahit sattığını söylediğini itiraf etti. Buradan yola çıkılarak lahidin kaçak çıkarıldığı arazide yapılan arkeolojik kazılarda bazı lahitlerin parçalanarak kaçırıldığı görüldü. İsviçre’de soruşturmayı yürüten savcı 1 yıl önce Antalya’ya gelerek Perge’yi ve Antalya müzesini gezdi. Kendisine Antalya Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal eşlik etti. İsviçreli savcı A.Ç ile de görüştürüldü.

Diğer yandan İsviçre gümrüğünde yakalanan Herakles lahdinin bir benzeri yine Perge’deki kaçak kazılarda çıkarılan lahitle aynı olduğu tespit edildi. Antalya müzesinde sergilenen benzer lahdin üzerindeki ‘’Herkül’ün 12 İşi’’ tasvir edildiği figürlerin birebir benzerliği dikkat çekti. Lahitin yan yüzündeki Artemis'in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak, Girit'e gidip Poseidon'un Minos'a verdiği azgın Girit Boğası'nı getirmek tasvirleri her iki lahitte de aynı ustanın elinden çıktığı anlaşıldı. Lahit kapağındaki aslan başları, lahit kapağının köşelerine yerleştirilen bezemeli süslemeler de (akroter) birebir aynı olduğu gözlemlendi.

Aslında Antalya’da sergilenenlahit de kaçak kazılar sonucunda yurtdışına kaçırılmış. Lahdin bir yüzünü 1983 yılında ABD Paul Getty Müzesi ülkemize iade etmiş. Lahdin ön yüzü ise 1998 yılında Almanya’daki Schwartzkopff koleksiyonundan iade yoluyla alınmış.

Antalya Müzesi şimdi müze koleksiyonunda sergilenen lahdin yanına astığı duyuru levhası ile Cenevre’de yakalanan lahdi geri istiyor.

Herakles Lahdi: Yan yüzünde Herakles’in (Herkül) 12 görevinin yüksek kabartma olarak tasvir edildiği, yaklaşık 2.35 metre boyunda 1.12 metre genişliğinde olan lahit arkeoloji literatüründe ‘’Torre Nove’’ olarak adlandırılan tipte olup ‘’Küçük Asya Lahit’’ grubuna girmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyadan-kacirildigi-kesinlesti_125608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!