Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antik Kente İmar Tehdidi

Çanakkale’deki 1. derece arkeolojik SİT alanı olan Arisbe Antik Kenti’nin SİT derecesi araziye inşa edilmek istenen proje için düşürülmek isteniyor. Projede kruvaziyer liman, oteller var.

yapı.com.tr
Antik Kente İmar Tehdidi

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Çanakkale'de Özbek Köyü'nde yer alan Arisbe Antik Kenti'nin sit derecesinin düşürülmesi için yapılan başvuruyla arkeolojik kalıntıların yer aldığı arazi yapılaşmaya açılma tehdidi altında. Çanakkale Kültür Varlıklarını  Koruma Bölge Kurulu'nun 2011'de aldığı kararla 1. derece arkeolojik SİT alanı olarak tescillenen antik kentin SİT statüsünün 3. dereceye düşürülmesi için alana 'turizm kompleksi projesi' yapmak isteyen firma tarafından başvuru yapıldı. Koruma Kurulu, yapılan başvuru üzerine SİT derecesinin düşürülmesi yönünde sondaj kazıları yapılmasına karar verdi. Arazinin büyüklüğü nedeniyle yapılan sondaj çalışmaları uzayınca firma Ocak 2014'te Koruma Kurulu'na başvurarak arazide kazı yerine arkeojeofizik çalışması yapılmasını istedi. Kurul ise firmanın başvurusunu kabul etti.

Koruma Kurulu'ndan edinilen bilgiye göre, SİT derecesinin düşürülmesine ilişkin değerlendirme için araziye binlerce sondaj yapılması gerekiyor. Bu nedenle bu çalışmanın çok zaman alacağı gerekçesiyle kazılar durduruldu. Yapılan arkeojeofizik çalışmalarının sonucu henüz Koruma Kurulu'na sunulmadı. Yapılan sondaj çalışmalarından ise arkaik döneme ait mimari bulgulara da ulaşıldı.

MÖ birinci bin yıl...

Arisbe Antik Kenti, Miletoslu göçmenler tarafından Dor göçünden sonra MÖ 1. bin yılın başında kuruldu. Antik kent, Büyük İskender’in MÖ 334’te Anadolu’ya geçer geçmez ordusunu konaklattığı yer olarak da biliniyor.  Arisbe kentinin MS 2. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüş olduğu tespit edilirken, alandaki kazı çalışmaları SİT statüsünü düşürme başvurusuyla yapıldı.

Tarım alanı statüsünde

SİT derecesinin düşürülmesi başvurusu yapan holding, alana ‘turizm kompleksi’ inşa etmeyi planlıyor. Firmanın 10 yıl boyunca parsel topladığı 3,5 milyon metrekarelik arazi için kruvaziyer liman,  otel, alışveriş merkezi, kültür ve sanat merkezi, üniversite, golf alanı, fuar alanları ve konutların yer alacağı bir proje geliştirildi. Ancak arazi 1/25.000’lik Kuzey Çanakkale kıyı kesimi çevre düzeni planında tarımsal niteliği korunacak sulama alanları içinde yer alıyor.

Şehir Plancıları Odası Çanakkale Şube Temsilcisi Mustafa Kemal Albayrak araziye yapılmak istenen plan tadilatının kabul edilmediğini  belirterek şu bilgiyi verdi: “Proje için yapılmak istenen 1/25.000 ölçekli imar planı tadilatı il genel meclisinde reddedildi.  Yeni hazırlanan 1/100 binlik planlarda da o alanlarla ilgili bir değişikliğe gidilmedi. Şu an projenin yapılmak istendiği alan tarım alanı olarak gözüküyor. Alanın mevcut tarım alanı olarak devam etmesi yönünde bir karar var.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kente-imar-tehdidi_126137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!