Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Apartmanlara Atık Yağ Süzgeci Geliyor

Biyodizelde beklenen vergi iadesi geldi. 1000 litre mazottaki 20 litre biyodizelin ÖTV’sini devlet akaryakıt dağıtım şirketine iade edecek. Atık yağları toplamak için parklara yağ deposu kurulacak, apartmanlara süzgeç takılacak.

yapi.com.tr
Apartmanlara Atık Yağ Süzgeci Geliyor

Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdakul'un haberine göre, atık yağlardan ve yağlı bitkilerden elde edilerek motorine karıştırılan biyodizel için ÖTV iadesi yapılacak. İade için yüzde 2 sınırı uygulanacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların bitkisel atık yağlarını toplamaları için market, alışveriş merkezi, park gibi yerlere “atık yağ toplama cihazları” yerleştirecek, evlerden çıkan atık yağların da kanalizasyona ulaşmadan apartmanlarda depolanması da projeler arasında.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların yarattığı çevre felaketinin önüne geçmek ve bu yağları ekonomiye geri kazandırmak için harekete geçti. Maliye Bakanlığı ile bitkisel atık yağların geri kazanımının vergisel yönden teşvik edilmesine ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla oto biodizelin, dağıtıcılarca motorine karıştırılarak satıldığının tespiti halinde biodizelli motorin için daha önce ödenen ÖTV’nin yüzde 2’lik kısmı dağıtıcılara iade edilecek. Düzenleme uyarınca, dağıtıcılarca satılan 1000 litre motorinde 20 litre bitkisel atık yağdan elde edilen oto biodizelin karıştırıldığının tespiti halinde ise 1000 litre oto biodizelli motorinin içerisindeki 20 litre biodizel için ödenen ÖTV’nin tamamı geri verilecek. İade, yalnızca Türkiye’de üretilen tarım ürünlerinden elde edilecek biyodizeli kapsayacak.

Toplama cihazları konacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların bitkisel atık yağlarını toplamaları için market, alışveriş merkezi, park gibi yerlere “atık yağ toplama cihazları” yerleştirecek. Ayrıca, kentsel dönüşüm kapsamındaki yeni binalara yerleştirilecek tahliye sistemiyle, atık yağlar depolarda birikecek.

Düzenleme ile pamuk, buğday, ayçiçeği, soya, kanola gibi ürünler de teşvik edilmiş olacak. Biyodizel üreticileri, akaryakıt şirketleriyle anlaşmak için bir süredir ÖTV indirimini bekliyordu.

Yeni binalara ayrı tesisat

Türkiye’de yılda 400 bin tona yakın bitkisel atık yağ oluşuyor, bunun ancak yüzde 3-4’lük kısmını toplanabiliyor. Geri kalan yağın kanalizasyona karışmasıyla altyapıya masraf yükleniyor. Vergi sorununun yanısıra biyodizelin yaygınlaşmasının önünde bitkisel yağlar için istenen ücretler para var. Bu kapsamda, bedelsiz verilmesi gereken bitkisel yağ atıkları için yüksek miktarda para isteyen işletmeler de denetlenecek.

Atık yağların kayıtdışı olarak değerlendirilmesi, kaçak 10 numara yağ endişesine de neden oluyor. Atık yağların yakıt olarak kullanılacak 10 numara yağa çevrildiği biliniyor. Bakanlık, kayıtdışı biyoyakıtı teşvik eden bu işletmelerin yanısıra işletmelerden yağ toplanmasını özendirecek, belediyelerle işbirliği yapılacak.

Apartmanların atık yağları depolamasını sağlayacak bir sistem de planlamalar arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/apartmanlara-atik-yag-suzgeci-geliyor_114743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!