Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektronik Atık Tehditi Kapıda!

Dünya üzerindeki elektronik atık 72 milyona ulaşıyor. Giza Piramitlerinin 11 katı büyüklüğündeki bu devasal çöplüğe en büyük katkıyı yapan ülkeler Çin ve ABD...

yapi.com.tr
Elektronik Atık Tehditi Kapıda!

Milliyet'in haberine göre, Ülkeler tarafından büyük bir sorun haline gelen e-atık sorunu hazırlanan bir raporla tartışıldı. "E-Atık Sorununu Çözme İnisiyatifi" raporuna göre 2017 yılına gelindiğinde bozuk buzdolabı, televizyon, cep telefonu, bilgisayarlar, ekranlar ve diğer elektronik çöplerin 72 milyon tona ulaşılacağı ve bunun da Mısır’daki Giza Pirami’dinin 11 katı büyüklüğünde bir yığına karşılık geldiği belirtildi. E-Atık Sorununu Çözme İnisiyatifi" (STEP) tarafından hazırlanan ve Birleşmiş Milletler kurumları, hükümetler, STK'lar ve bilimsel enstitülerden elde edilen verilere dayandırılan rapora göre önümüzdeki beş yıl içerisinde elektronik çöp miktarı üçte bir artmış olacak.

Küresel elektronik atık miktarının tam olarak hesaplanamamasının en önemli nedeni olarak her ülkenin ‘e-atık’ kavramını farklı tanımlamaları gösteriliyor. Örneğin ABD sadece televizyon ve bilgisayar gibi elektronikleri e-atık sınıfına dahil ederken Avrupa ülkeleri ise pili ve güç kablosu olan her elektronik ürünü e-atık olarak kabul ediyor. Dünyada elektrikli ve elektronik ürünlerin üretiminde 2012 verilerine göre 12.2 milyon ton ile birinci sırada Çin bulunuyor. Onu 11 milyon ton ile ABD takip ediyor. Ancak Çin üretimde birinci sırada yer almasına rağmen üretilen ürünlerin büyük bir kısmının ABD’de tüketilmesinden dolayı 10.4 milyon e-atık ile ABD birinci sırada yer alıyor. Buna karşın en çok üretimi yapan Çin ise 8 milyon atık ile ikinci sırada yer alıyor. Bu da gösteriyor ki dünyadaki elektronik atığın artışındaki en önemli rolü ABD ve Çin oynuyor.

Kişi başına 20 kg atık

Öte yandan geçtiğimiz yıl tüm dünya çapında 54 milyon ton elektronik atık üretildi. Bu da dünya çapındaki 7 milyar kişi göz önüne alındığında kişi başı 20 kg e-atık anlamına geliyor.Her geçen gün yenilenen teknolojik ürünler ve artan e-atık üretimi kişileri ve kurumları korkutmaktan çok farkındalığı artırma yönünde etki göstermelidir. Dünya çapındaki genel tablo ne kadar olumsuz gözükse de bu durumda üretilen elektronik çöplerin geri dönüşümü daha önemli hale geliyor. Avrupalı ülkeler 10 yıldır geri dönüşüm programları uygularken ABD'de henüz sadece 25 eyalette benzer programlar uygulamaya konmuş durumda.

ETİKETLER: elektronik atık
http://www.yapi.com.tr/haberler/elektronik-atik-tehditi-kapida_114949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!