Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atıksular Klozetlerde Kullanılacak

Lavabolardan çıkan atık suyun klozetlerde kullanılması için proje geliştirildi. Uygulama, turistik bölgelerdeki oteller ve tatil köylerinden başlayacak.

yapi.com.tr/AA
Atıksular Klozetlerde Kullanılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, en çok su israfına neden olan lavabo ve banyo sularının dönüşümü için 2 milyon lira bütçeli bir proje geliştirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre 2012 yılında başlatılan proje uyarınca, önce turistik bölgelerdeki oteller, sonra tatil köyleri ve ardından büyük iş merkezleriyle benzeri işletmelerde lavobo suları arıtılarak klozetlerde sifon suyu olarak kullanılacak.

Klozet sularında geri dönüşüm, ‘ Türkiye Kıyılarında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi ve Turizm Tesislerinde Atık Geri Kazanımı Projesi’ kapsamında gündeme geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Proje su kullanımının en yoğun olduğu sektörlerin başında gelen turizm sektöründe uygulanacak. Otellerde kişi başı günlük su kullanımları 1200 litre değerine kadar ulaşabiliyor. Proje ile gri sular yani lavabo ve banyoda kullanılan sular depolarda toplanacak ve atıksu arıtma tesislerine gönderilerek temizlenecek. Arıtılan atıksular daha sonra klozetlerde sifon suyu olarak değerlendirilecek. Arıtılan atıksular ayrıca; tarım da yeşil alan sulama, araç yıkama, yangınla mücadele , sokak yıkama gibi faaliyetlerde de kullanılabilecek.”

İlk defa TÜBİTAK MAM'da uygulandı

Lavabo banyo sularının arıtılarak klozetlerde kullanılması için başlatılan projenin ilk defa TÜBİTAK-MAM Gebze Lojmanlarında uygulandı. Açıklamada 2 milyon lira bütçeye sahip projenin, seçilen pilot otellerde uygulandıktan sonra tatil köyleri, büyük iş merkezleri ve benzeri işletmelerde de hayata geçirileceği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atiksular-klozetlerde-kullanilacak_115371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!