Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Arazilerine OSB Yapılmak İstenilen Köylüler İsyan Etti

Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü'nde, köylülerin tarım yaptıkları ve hayvanlarını otlattıkları arazilere bakanlık onayıyla kurulacak olan Taşova Organize Sanayi Bölgesi (OSB) köylülerin tepkisine neden oldu.

yapi.com.tr
Arazilerine OSB Yapılmak İstenilen Köylüler İsyan Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla 142 haneli Çambükü Köyü’ne OSB yapılmasına karar verildi. Kaymakamlık Nisan ayında köy muhtarı İlyas Celep’e tebligat yaparak köy tüzel kişiliğine ait olan arazinin devredilmesini istedi.

Muhtar Celep ise, köylülerin tarım arazileri ile hayvanlarını otlattıkları meralarının OSB alanına dahil edilmesine karşı çıkarak araziyi devretmedi. Köylüler de OSB’nin başka bir yere yapılmasını isteyerek projeye karşı çıktı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, “Kamu yararı alınarak devri istenen taşınmazın devir işlemlerini yerine getirmemek suretiyle kamu görevini yerine getirmeme suçunu işlediklerini” ileri sürerek Muhtar İlyas Celep ile 4 azasını görevden alıp haklarında soruşturma başlattı. Muhtarlığa da kayyum atadı. Kaymakamlığın bu kararı köylüleri isyan ettirdi. Arazilerine OSB’ye kaptırmak istemeyen ve muhtarlarının görevden alınmasına tepki gösteren köylüler ilçe merkezinde Kaymakamlık önünde eylem yaptı. CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer de köylülere destek verdi.

“Araziyi vermedim görevden alındım”
Kaymakam tarafından görevinden alınan muhtar İlyas Celep ise yaptığı konuşmasında, “Köyümüzün merasını önce hazine arazisine çevirdiler. Buna itiraz ettik. Mahkeme sürecimiz devam ettiği halde, köy tüzel kişiliğine ait olan yeri benden almaya çalışıyorlar. Aradan geçen sürede tarlalarımızı kamulaştırırken son aşama olarak, köyümüz mezarlığına ait olan parselin de devrini istediler. Devir için gerekli belgeleri imzalamamız için bize baskı yaptılar. Köy sakinlerinin de karşı çıktığı bu devir işine, sonucu her ne olursa olsun imza atmayacağımı belirttim. Sonra beni görevden aldılar.” ifadelerini kullandı.

“Köylü toprağını koruyor”
CHP Milletvekili Mustafa Tuncer de yaptığı açıklamada muhtarın görevden alınmasını eleştirerek, “Taşova Kaymakamı, Çambükü köyü muhtarını tamamen bilinçsiz ve keyfi olarak görevden almıştır. Köy muhtarının görevi bir kaymakamın keyfi emrini yerine getirmek değildir. Muhtarın görevi köy halkının ve köyün menfaatlerini korumak ve köy halkının yararına çalışmaktır. Ben köy halkının bu haklı mücadelesinde yanındayım. Daha güzel yerler varken bir köyün yaşam hakkını kısıtlamak gerekmiyor.” ifadelerini kullandı.

Köylülerin avukatı Selim Saray ise köyün toplamda 100 bin metrekare alanı olduğunu, OSB kurulduğu takdirde köy yerleşkesi dahil köylülere 40 bin metrekare alan kaldığını açıklayarak, “Köylülere yaşam alanı kalmıyor.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arazilerine-osb-yapilmak-istenilen-koyluler-isyan-etti_191622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!