Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSB, Kuş Cennetinin Sonu Olur

Bandırma’da 40 milyon metrekareye kurulmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) köylüler izin vermiyor. Ziraat Mühendisi Güven, “Proje hayata geçirilirse Manyas Kuş Cenneti’nin sonu olur.” diyor.

yapi.com.tr
OSB, Kuş Cennetinin Sonu Olur

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesiyle karşı karşıya olan Balıkesir ve Çanakkale bölgesi için tehlike çanları çalıyor. Sahil kenarında olan Bandırma ilçesinde kurulmak istenen Marmara OSB ile tarım arazilerinin yanı sıra Marmara Denizi ve Manyas Gölü de büyük risk altında.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; Balıkesir-Çanakkale 1/100.000 Çevre Düzeni Planı ile 2014 yılında ilk adımları atılan projeye karşı köylüler yaklaşık 8 yıldır kararlı bir mücadele yürütüyor. 48 milyon metrekare belirlenen OSB alanı, bu mücadele sonucunda 8 milyon metrekareye düşürüldü. Ancak 2020 yılına gelindiğinde 1/50.000 Bütünleşik Kıyı Alanları Planı ile hukukun adeta arkasından dolanılarak OSB alanı yeniden 40 milyon metrekareye çıkarıldı.

Organize kötülük
Projeyi ‘organize kötülük’ olarak niteleyen Ziraat Mühendisi Nihal Güven, projenin bölgede ekolojik bir yıkım yaratacağının altını çiziyor. Yaşanılacak çevre kirliliğine vurgu yapan Güven, kirlilikten dolayı müsilaja teslim olan Marmara Denizi’ni hatırlatıyor ve “Manyas Gölü de ölecek.” diyor.

Projenin Manyas Kuş Cenneti’nin sonu olacağını vurgulayan Güven, köylünün de tarım yapamaz hale geleceğini söylüyor. Güven sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bölgede birinci ve ikinci derece tarım arazileri yer alıyor. Buralar, Türkiye ortalamasının çok üstünde verim alınan yerler. Burada köylüler, tarımla geçimini sağlıyor. Ancak bu proje hayata geçerse tarım son bulacak. Kuraklık baş gösterebilir, verim düşebilir ve kirlilik sağlıklı gıdanın önünde engel olabilir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osb-kus-cennetinin-sonu-olur_188647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!