Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kamilet Vadisi'ne HES Onayı!

Artvin’deki Kamilet Vadisi’nde yapılması planlana Taşlıkaya Hidroelektrik Santralinin imar planı İl Genel Meclisi’nde onaylandı.

yapı.com.tr
Kamilet Vadisi'ne HES Onayı!

Artvin’deki Kamilet Vadisi’nde yapılması planlanan HES’e engel olmak için ortak bir tavır sergileyen AKP, CHP, MHP ve Saadet Partisi ilçe yöneticilerinin oluşturduğu ‘doğa koalisyonu’ bozuldu. Yapımı planlanan Taşlıkaya Hidroelektrik Santralinin imar planı da İl Genel Meclisi’nde onaylandı

Artvin, Arhavi’nin Kamilet Vadisi’ne yapımı planlanan HES için ‘Vadide HES istemiyoruz’ deklarasyonuna imza atarak örnek bir birliktelik sergileyen AKP, CHP, MHP ve Saadet Partisi ilçe yöneticilerinin oluşturduğu ‘doğa koalisyonu’ bozuldu. Vadiye yapımı planlanan Taşlıkaya Hidroelektrik Santrali’nin imar planı İl Genel Meclisi’nde onaylandı. Milliyet Gazetesi'nden Arif Balkan'ın haberine göre, CHP’li üyeler plana ret oyu verirken, AKP'li 9 üyenin olumlu oyu, planın geçmesini sağladı. HES’e karşı yayınlanan ortak deklerasyona imza atan Meclis’in AKP'li üyesi Hakkı Aytolan, verdiği kabul oyuyla ilgili olarak, “13 kamu kurumu olumlu görüş bildirince biz de onay vermek durumunda kaldık. Bana kalırsa doğa tahrip edilmesin” dedi. Arhavi’nin AKP'li Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu da, verilen izni yerinde bulmadığını söyledi. Artvin, Arhavi’nin eşsiz doğasıyla bilinen Kamilet Vadisi’ne yapılmak istenen Taşlıkaya Hidroelektrik Santrali için ilçedeki hemen tüm siyasi partilerin bir araya gelerek oluşturduğu ‘doğa koalisyonu’, Ak Partili üyeler tarafından bozuldu. Daha önce ‘Vadide HES istemiyoruz’ deklarasyonuna imza atan AKP’li bazı İl Genel Meclis üyelerinin de oylarıyla HES projesinin imar planı geçtiğimiz cuma günü Meclis’te onaylandı.

Bilirkişi incelemesi 28 Ocak'ta

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi’nde yapılması planlanan 4 HES var. Bunlardan Taşlıkaya HES’ in çalışmaları başladı. Yöre halkı mücadele veriyor. Rize İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile yol yapım çalışmaları duran proje için hazırlanan imar planları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Kamilet Vadisi’nde şehrin içinde yapılması planlanan Kavak 1-2 HES projesi ise şehir merkezinde olması açısından bir ilk. İki derenin suyunu alan proje için açılmış dava için 28 Ocak’ta bilirkişi incelemesi yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kamilet-vadisine-hes-onayi_115878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!