Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dere Yatağına Hafriyat Döktüler

Muğla'da, Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaat çalışmaları sırasında çıkan hafriyatın dere yatağına dökülmesi tepkilere yol açtı.

yapi.com.tr
Dere Yatağına Hafriyat Döktüler

DHA'nın haberine göre, Muğla'nın yeni kurulan ilçesi Menteşe'de, 500 yataklı Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaat çalışmaları devam ediyor. KDV hariç 114 milyon 274 bin liraya ihaleyi kazanan özel firma, ilk kepçeyi bu ayın başında vurdu. İhale şartnamesine göre 750 iş gününde inşaatı bitirmesi gereken firmanın, çalışma sırasında çıkan hafriyatı kamyonlarla Kötekli Mahallesi'ndeki ormanlık alandaki dere yatağına dökmesi büyük tepki çekti. Obam Sitesi Sakinleri, 23 Temmuz 2014 tarihinde, "Aşırı yağış sonucu oluşabilecek selin, gidecek yeri olmadığından faciaya yol açabileceği" gerekçesiyle Menteşe Kaymakamlığı'na başvurdu. Kaymakamlık, Menteşe Belediyesi ile DSİ'ye resmi yazı yazarak sorunun çözülmesini istedi. DSİ, "Dere yataklarının üzeri kesinlikle kapatılamaz" cevabı verirken, Belediye ise "imarda yerin yeşil alan olarak gözüktüğü için doldurulmasının sakıncanın olmadığı" yanıtı verdi.

Hem sel tehditi hem görüntü kirliliği

Site sakinlerinden işçi emeklisi Yusuf Sancak, "Sitemiz ile üniversite arasındaki dere yatağı üniversite hastanesi inşaatından çıkan hafriyat ile dolduruluyor. Aşırı yağışlı havalarda oluşabilecek selin gidecek yeri olmadığından sitemizi tehdit edebilir. Dere yatağında yeni bir dağ oluştuğundan sitemiz açısından görüntü kirliliği oluşuyor. Hava sirkülasyonu kayboldu. 229'uncu sokağın Muğla-Marmaris karayoluna bağlantısının engellendiği ve telafisi imkansız zararlar doğurabileceği mütalaa ediliyor. Başbakanlığın 2006/27 tarih sayılı Dere Yatakları ve Taşkınlar Genelgesi'ne göre yatağın rastgele doldurulamayacağı belirtiliyor. Dere yatağının eski haline getirilmesi gerekiyor. Sorumlular hakkında gerekli işlem derhal yapılmalı" dedi.

CHP'li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "İmar planımızda orası yeşil alan olarak gözüküyor. Bir sakıncası bulunmadığı için firmaya gerekli izinleri verdik" derken, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, "Ortada usulsüz yapılan hiçbir şey yok. Belediye yer olarak orayı gösterdi. Zaten ortada alınan bir izin var. Kaymakamlık konuyla ilgili olarak çalışma yapıyor. Sorunun muhatabı biz değiliz" diye konuştu.

ETİKETLER: Muğla hafriyat
http://www.yapi.com.tr/haberler/dere-yatagina-hafriyat-doktuler_122975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!