Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Artan Yapılaşma Kurbanı Sakız Ağaçları için Önemli Adım

Sakız ağaçlarının gelecek nesillere aktarılması için büyük bir projeye imza atan TEMA, fidan klonlarını teslim etti.

yapi.com.tr
Artan Yapılaşma Kurbanı Sakız Ağaçları için Önemli Adım

TEMA Vakfı’nın desteklerle yürüttüğü Sakız Ağacı Klon Parkı Projesi başarıyla tamamlandı. Damla sakızı ağaçlarını gelecek nesillere aktaracak Sakız Ağacı Klon Parkı Projesi'nde 108 adedi erkek, 16 adedi dişi olmak üzere 124 klondan 935 adet fidan klon parkına dikildi. Böylelikle dünyada yalnızca Türkiye’de Çeşme’de ve Yunanistan’da Sakız Adası’nda yetişen damla sakızı ağacının Türkiye topraklarında gelecek nesillere aktarılması güvence altına alınmış oldu.

Orman Genel Müdürlüğü teknik heyeti TEMA Vakfı tarafından klon parkında yapılan çalışmaları kontrol ederek sahayı teslim aldı. Sivil toplum kuruluşları ve kamu iş birliğiyle tesis edilen ilk gen koruma sahası özelliği taşıyan Sakız Ağacı Klon Parkı artık Türkiye'nin orman gen kaynaklarının yönetiminden sorumlu olan Orman Genel Müdürlüğü tarafından yönetilecek.

Artan yapılaşma, türü tehlikeye soktu

TEMA Vakfı Orman ve Kırsal Kalkınma Bölüm Başkanı Hikmet Öztürk, bu süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Sakız Ağacı Klon Parkı Tesisi projemizde TEMA Vakfı olarak sakız ağacının sahip olduğu bütün genetik çeşitliliği güvenli bir alana aktarmak, orada koruma altına almak istedik.

Çünkü genetik çeşitlilik, değişen çevre koşullarında bir türün varlığını devam ettirmesi için elindeki tek sigortadır.

Nesli tehlike altında ve yerinde koruma olanakları kısıtlı olan ağaç türleri için ise en etkili gen koruma yöntemi onları güven altında olacakları bir klon parkına aktarmaktır.

Sakız ağaçlarının Çeşme’de artan yapılaşma baskısı nedeniyle sayıları azalmaktaydı ve bu bireyler birbirinden kopuk haldeydi.

Klon parkı tesisi ile sakız ağaçları güvenli ve korunan bir alanda bir araya getirilerek nesiller boyunca genlerinin korunması sağlanmış oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/artan-yapilasma-kurbani-sakiz-agaclari-icin-onemli-adim_158017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!