Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'ASKİ'nin Su Kalitesi Analizi Yetersiz'

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, ASKİ'nin su kalitesi analizinin yetersiz olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
'ASKİ'nin Su Kalitesi Analizi Yetersiz'

DHA'nın haberine göre, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Ankara Su ve kanalizasyon İdaresi'nin (ASKİ) analiz parametrelerinin su kalitesini belirlemekte yetersiz ve dünya standartlarından uzak olduğunu öne sürdü. Prof. Dr. Akbay, "ASKİ'nin kendi su kalitesi laboratuarlarında halihazırda uyguladığı su kalitesi tetkikleriyle, Ankara'nın suyunun gerçekten sağlıklı olup olmadığına karar vermek mümkün değildir. Gerekirse ASKİ'nin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Su Kalitesi laboratuvarları ile işbirliği yapması mutlak yarar getirecektir" dedi. Prof. Dr. Ayşeül Akbay, 'Ankara'nın suyunun kirli olduğu' iddialarının siyasi propaganda vesilesi olarak kullanılmasını kınadığını belirtti. ASKİ'nin rutin analizlerinde değerlendirilmekte olan parametrelerin, su kalitesini belirlemekte gerçekten de yetersiz olduğunu ve gerekirse ASKİ'nin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Su Kalitesi laboratuarlarıyla işbirliği yapmasının mutlak yarar getireceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"ASKİ'nin rutin ölçüm parametreleri, uluslararası standartlara göre kabul gören 'su kalitesi endeks'lerinde belirlenmesi önerilen bir çok parametreyi kapsamamaktadır. ASKİ'nin kendi su kalitesi laboratuarlarında halihazırda uyguladığı su kalitesi tetkikleriyle, Ankara'nın suyunun gerçekten sağlıklı olup olmadığına karar vermek mümkün değildir. Noksanlığı açıkça belirgin olan ek tetkiklerin ASKİ tarafından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarından hizmet olarak alınması, geçerli en uygun çözüm olacaktır. Bu hizmetler, toplumsal yarar için hizmete sunulmuştur ve daha etkili kullanılabilmelidir."

Prof. Dr. Akbay, suyla ilgili siyasi polemi başlatan Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka ile, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i ise ciddi bulmadığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/askinin-su-kalitesi-analizi-yetersiz_130461.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!