Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gökçek: Otorobot'un Yerine Dinozor Heykeli Koyabiliriz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, AOÇ kavşağına yerleştirilen otorobot heykellerine ilişkin olarak, “Robotu oraya sembol diye sabit koymadık. İlgi çekmek için koyduk. 1 trilyon para harcasak, Ankapark’ın reklamını bu şekilde yaptıramazdık. Oraya normalde 40 metrelik dinozor heykeli koyacaktık. İlerideki günlerde belki koyabiliriz” diye konuştu.

yapi.com.tr
Gökçek: Otorobot'un Yerine Dinozor Heykeli Koyabiliriz

Cihan'ın haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları ASKİ ile EGO’nun 2014 mali yılı Faaliyet Raporları’nın sunumunu yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda, Başkan Gökçek, sinevizyon eşliğinde 2014 yılının çalışmalarını yaklaşık 2,5 saatlik bir sürede anlattı.

 “Ankapark, ayrı bir renk katacak”

Başkan Gökçek, Başkent turizmine büyük ivme kazandıracak olan ve şimdiden ses getiren Ankapark projesine ilişkin, fotoğraf, animasyon ve video görüntüleri eşliğinde şu bilgileri verdi:

 “1milyon 200 bin metrekarelik temaparkın, 940 bin metrekarelik bölümü Hayvanat Bahçesi’nden oluşuyor. Bunun 86 bin 100 metrekarelik kapalı alan ve 1 milyon 113 bin 900 metrekaresi de açık alandır. 70 bin metrekaresi ise kapalı çelik çadırlardan oluşuyor...

Ankapark’ta yaklaşık 1247 oyuncak bulunuyor. Bunların içinde dünyanın en büyük Roller Coaster’ı bu parkın içinde. Bundan dünyada sadece 2 tane daha var. Bu da üçüncü. Daha küçük olanlarından da 14 adet bulunuyor. Bu sayıyı 18’e çıkaracağız. Bu çaptaki temaparklarda dünyada en çok 18 tane var. İnşallah biz de 19’a çıkararak, rekor kıracağız?. Burada çok büyük bir fıskiye gösterimiz de olacak her akşam. 209 metre genişliğinde 120 metre yüksekliğinde bir şov. Bunun da Ankara’ya ayrı bir renk katacağını düşünüyorum.

Burası baştan sona gezilmek istenirse ancak 3 günde gezilebilir. Belediye Meclis üyelerimize burayı gezdirmekten gurur duyarım. Önümüzdeki meclis toplantısı öncesi burada neler yapılıyor diye göstermek ve gezdikten sonra da görüşlerinizi almak isterim. Buraya hafta sonları en az 70-80 bin kişi gelir diye düşünüyoruz? Selçuklu Mimarisi’nin hakim olduğu giriş kapısı bitmek üzere. Açılan yürütmeyi durdurma davaları nedeniyle bu kadar gecikti.”

Otorobot açıklaması

Başkan Gökçek, AOÇ kavşağına yerleştirilen otorobot heykellerine ilişkin olarak da “Robotu oraya sembol diye sabit koymadık. İlgi çekmek için koyduk. 1 trilyon para harcasak, Ankapark’ın reklamını bu şekilde yaptıramazdık. Oraya normalde 40 metrelik dinozor heykeli koyacaktık. İlerideki günlerde belki koyabiliriz” diye konuştu.

532 kilometre yeni yol açımı

2014 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent’te ihtiyaç duyulan bölgelerde 18 adet köprü, alt ve üst geçit yapıldığını anlatan Başkan Gökçek, ayrıca yine 3 tane büyük yaya üst geçidi imalatı gerçekleştirdiklerini de kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara genelinde toplam 532 kilometre yeni yol açımı gerçekleştirdiğini ve bunun neredeyse İstanbul-Ankara arasındaki mesafeye denk geldiğini ifade eden Başkan Gökçek, 1071 Malazgirt Bulvarı, Batı Bulvarı, yol genişletme ve yenileme çalışmalarından örnekler verdiği açıklamalarını “inanılmaz rakamlar” diyerek nitelendirdi.

"2014'de 167 bin 971 boylu ağaç dikildi"

Sunumuna 1994 yılında kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2.08 metrekare olduğunu hatırlatarak devam eden Başkan Gökçek, bu rakamın bugün 19.54 metrekareye çıktığını söyledi.  Başkan Gökçek, 2014 yılında Ankara’ya 167 bin 971 adet nitelikli boylu ağaç dikimi yapıldığını, 6 milyon 729 bin 915 adet çalı dikildiğini, ilçelerden temin edilen 23 milyon 346 bin 126 adet mevsimlik çiçek üretimi ve dikimi gerçekleştirildiğini anlatarak, bunun yanı sıra koşu yolu, kamu kurum ve kuruluşlarının çevre düzenlemesi, basketbol ve voleybol sahası yaptıklarını da kaydetti.

İlçe ve köylere 122 adet oyuncak grubu monte edildiğini de ifade eden Başkan Gökçek, Başkent’te 2014 yılın içerisinde her biri birbirinden güzel ve büyüklükte 24 adet yeni park yaptıklarını, böylece 1994 yılında 19 olan park sayısının 2014 yılında 371’e çıktığını söyledi. Sunumunda dev rekreasyon alanlarıyla beraber parklarının bakımının da en az yapımı kadar önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak bakım-onarım ve estetik çalışmalarını da büyük bir başarıyla sürdürdüklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gokcek-otorobotun-yerine-dinozor-heykeli-koyabiliriz_130234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!