Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Aslan Payı Ulaşıma

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı performans programı ve 4 milyar 485 milyon TL’lik gider ve 3 milyar 850 milyon TL’lik gelir bütçesi oy çokluğuyla onaylandı.

yapi.com.tr
Aslan Payı Ulaşıma

DHA'nın haberine göre, tartışmalı geçen oturumun sonunda onaylanan bütçede tramvay, yolcu ve arabalı vapurlar, yeni metro hatları, monoray, vagonlar, akıllı trafik sistemi ve otoparkları kapsayan ulaşım yatırımları için 679 milyon TL kaynak ayrıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılı bütçe görüşmeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yönettiği meclis toplantısında yapıldı. Bütçede yatırıma 2,8 milyar TL ayrıldı. Yatırımlar arasında aslan payını yine ulaşım aldı. Yatırım bütçesinin yüzde 24’ü olan 679 milyon TL’nin harcanacağı ulaşım yatırımları kapsamında tramvay hatları yapımı ve araç alımına 214 milyon TL, yolcu gemisi ve arabalı vapur alımına 180 milyon TL, İzmir Metrosu’na alınacak araçlara 40 milyon TL, İZBAN hattına yapılacak ilave hatlar için ise 15 milyon TL ayrıldı. Yeni metro hatları olan Fahrettin Altay -Narlıdere İstihkam Okulu, Evka-3 Metro-Bornova Merkez ile Gaziemir-Yeni Fuar alanı arasına yapılacak monoray için toplam 65 milyon TL kaynak bütçede yer aldı. Ayrıca kent içine kurulması devam eden akıllı trafik sistemi için 41,5 milyon TL, otopark yapımları için 21,5 milyon TL 2016 yılında harcanacak.

Bütçede yeni yol yapımı, asfaltlama, karayolu alt ve üst geçitlerini kapsayan Kentsel altyapı harcamaları içinde 471 milyon 261 bin TL ayrıldı. Kamulaştırmaya 178 milyon TL ayrılan Büyükşehir Belediyesi bütçesinde, kent ormanı, rekreasyon alanları yapımı, yeşil anaları bakımı ile çöp bertaraf, depolama tesisleri yapımı, işletilmesi gibi çevreyle ilgili yatırımlara toplam 309 milyon TL ayrıldı. Sadece katı atık bertaraf tesisi için 59 milyon TL kaynak bütçede yer aldı.

Bütçede 267 milyon TL ayrılan sosyal destekler kapsamında 37 milyon TL 0-5 yaş arası çocuklara süt dağıtımını içeren "Süt kuzusu" projesine, 55 milyon TL Eşrefpaşa Hastanesi faaliyetleri yürütmesine, 5 milyon TL ise yakında açılacak Buca Sosyal Yaşam Kampusu için ayrıldı. Kültür, sanat spor yatırımları için ayrılan 144 milyon TL’nin 50 milyon TL’si Karşıyaka’da yapılacak opera binası için harcanacak. Bütçede ilçe belediyeleri ile yapılacak ortak projeler için de 30 milyon TL ayrıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aslan-payi-ulasima_138380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!