Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ataköy'ün Mega Yat Projesi’nde Dolgu İşlemi Yılbaşında Tamamlanıyor

Ataköy’de yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilen İstanbul Turizm Merkezi'nin önemli bir parçası olan Mega Yat Projesi’nde denizi doldurma işlemi yılbaşında tamamlanıyor. Hedef; 2016 yılında ilk mega yatları ağırlamak

yapi.com.trt
Ataköy'ün Mega Yat Projesi’nde Dolgu İşlemi Yılbaşında Tamamlanıyor

DATİ Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, İstanbul Turizm Merkezi’ni 5 yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını açıkladı. Kıran, 500 bin m2’lik alana yapılacak projenin tamamlanmasıyla İstanbul’un yatçılık için bir 'hedef bölge' olacağını, ayrıca konumlandığı Ataköy’e de büyük değer katacağını ifade etti. Tatil günleri günlük 100-120 bin civarında ziyaretçisi olacak bir turizm merkezi yaptıklarını ifade eden Gökhan Kıran, “Geçmişte burayı nasıl Regata’dan Ataköy Marina Park’a dönüştürdüysek, İstanbul Turizm Merkezi de her gelir seviyesinden insanımızın nefes alacağı, denize kavuşacağı bir yer olacak. Biz, bölge halkının yanı sıra tüm İstanbulluların yalnız alışveriş için değil zamanını geçirmek için de buraya gelecekleri iddiasını taşıyoruz” dedi.

6 bin kişiye istihdam sağlayacak

Dünya Gazetesi'nden Aysel Yücel'in haberine göre İstanbul Turizm Merkezi’nin, tamamlandığında en az 6 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirten Kıran, “Merkezde 400 ticari ünite yer alacak. Ortalama 10-15 personeli olsa 4500-5000 kişiye iş imkanı sağlayacak. Otellerde 800-900 civarında yeni iş imkanı yaratılacak. 500-600 güvenlik ve temizlik, 200 civarında marina görevlisine ihtiyaç olacak” dedi.

Proje üç fazdan oluşuyor

Yaklaşık 500 bin metrekare bir alan üzerine gerçekleştirilen projenin 3 fazdan oluştuğunu anlatan Gökhan Kıran, birinci fazda yer alan Mega Yat Limanı inşaatının son hızla sürdüğünü kaydetti. Mevcut Ataköy Marina’nın 550 yat kapasitesi ile hizmet verdiğini hatırlatan Kıran, 230 mega yat kapasiteli yeni limanı önümüzdeki yıl yaz ayı öncesinde tekne bağlanabilir hale getirmeyi hedefl ediklerini vurguladı. Projenin ikinci fazında alışveriş, kongre, sinema ve performans sanatları merkezleri, spor tesisleri, restoran, cafe, yürüyüş parkurları, yaşam alanı ve otellerin yer alacağını anlatan Gökhan Kıran, şunları söyledi:

“Mevcut 285 odalı Sheraton oteli hizmet vermeye devam edecek. Bunu yanı sıra dünyaca ünlü oteller zinciri JW Marriot ile 500-550 odalı bir otelin yapımı için ön protokol imzaladık. Ayrıca henüz görüşmeleri devam eden 60-80 odalı konsept otel ile ‘service apartments’ da bu fazda yer alacak. Tüm konaklama alanlarının devreye girmesiyle toplamda 1200-1300 oda ila hizmet verilecek.”

Tüm projede toplam yeşil alanı yüzde 40’a çıkardıklarını kaydeden Gökhan Kıran, “Toplamda 200 bin metrekare yeşil alan yapacağız. En büyüğü 45 bin metrekare alışveriş merkezi ve yaşam alanlarının yer aldığı ikinci fazda bulunacak. Sahil şeridinde 2,5 kilometre uzunluğunda yürüyüş, koşu ve bisiklet yolu olacak” dedi. Kıran, projenin üçüncü fazında ise rezidans ve ofislerin yer alacağını sözlerine ekledi.

Galleria yeniden yapılanıyor

Türkiye’nin ilk AVM'si Galleria’nın yeniden yapılanacağı bilgisini veren Gökhan Kıran, “Galleria’da 180 civarında ticari alanımız var. Bu sayıyı 450-460’a çıkaracağız. Yenisini devreye sokup eskisini devre dışı bırakacağız. Tabii ki mevcut kiracılarımızın bir takım öncelikleri olacaktır. İkinci fazda içerisinde meydanları, sokakları, caddeleri olan Bakırköy’e modern görünümlü yeni bir semt alanı kurguluyoruz” dedi.

ETİKETLER: Ataköy
http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyun-mega-yat-projesinde-dolgu-islemi-yilbasinda-tamamlaniyor_133403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!