Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ataköy'e 7 Blok daha Geliyor

Ataköy'de tarihi Baruthane binalarının bulunduğu alandaki inşaatlar Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na takılınca, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu devreye girdi. Şimdi Ataköy'e 7 blok daha geliyor

yapi.com.tr
Ataköy'e 7 Blok daha Geliyor

Ataköy sahilde tarihi Baruthane binalarının bulunduğu 160 parselde yapılmak istenen inşaata İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu izin vermemişti. İnşaat şirketi ise yargıya başvurarak “kurulun yetkisi olmadığını, yetkinin Tabiat Varlıkları Komisyonu”nda olduğunu ileri sürmüştü. İdare mahkemesi de şirketi haklı bularak kurulu yetkisiz kıldı. Bakırköy Belediyesi Koruma Kurulu izni olmadığı için mühürlediği inşaat ile ilgili yargı kararı karşısında ne yapacağını bilemedi ve 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na 19 Haziran tarihli bir yazı ile sordu. Ancak kurul öyle bir cevap verdi ki ne okuyan bir şey anladı ne de Bakırköy Belediyesi...

Tarihi Baruthane binaları kültür varlığı olarak tescillenmişti. İçindeki tarihi binaların yanı sıra tek bir ağaç da tescil altına alındı. Koruma Kurulları "Kültürel Varlıklar" ve "Tabiat Varlıkları" diye ikiye ayrılınca, içinde hem kültür hem de tabiat varlığı olan çakışan alanlarda karar alma yetkisi tabiat varlıkları komisyonlarına verildi. Daha sonra bu durumu düzeltmek için Kültür ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları arasında protokol yapılarak çakışan alanlarda kültür varlıkları koruma kurulunun da kararının alınması istendi.

Tescilli ağacı bahane ettiler

Ataköy sahilde 564 ada 160 parselde kültür varlıklarının yanısıra tek bir tescilli ağaç vardı. Radikal Gazetesi'nden Ömer Erbil'in haberine göre inşaat projesini yapan Çelebican şirketi, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sormadan arazideki tescilli ağacı bahane ederek Tabiat Varlıkları Komisyonu’ndan aldığı izinle inşaat hafriyatına başladı. İstanbul 1 Nolu Koruma Kurulu duruma müdahale ederek Bakırköy Belediyesi’nden çalışmaları durdurmasını isteyip, izinleri olmadığı için de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Belediye inşaatı mühürledi. İnşaat şirketi idare mahkemeye gitti. Mahkeme inşaat şirketini haklı buldu. O tek bir ağaçtan dolayı “çakışan alanlarda söz sahibi Tabiat Varlıkları Komisyonu” dedi.

Belediye de şaşırdı

Bakırköy Belediyesi ne yapacağını şaşırdı. Durumu İstanbul Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na yazıyla ileterek, uygulamaya esas olacak görüşünü sordu. Kısacası belediye “İnşaata izin mi vereyim mühürleyeyim mi” dedi. Koruma Kurulu 31.07.2015 günü toplandı ve tarihe geçecek şu kararı aldı:

“Bakırköy belediyesinin yazısı, hazırlanan uzman raporu okundu, B-1 sayılı işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda;  İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Zeytinlik mahallesi, 18 pafta, 564 ada, 160 parselde yer, Baruthanei Amire yapılar Topluluğuna ilişkin olarak İstanbul 5 İdare Mahkemesi’nin 11.06.2015 tarihli 2015/1390 sayılı kararı, İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde aynı istemle 2014/713 esasında açılan davada mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ve yine aynı mahkemenin ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ kararına yapılan itirazın reddine ilişkin İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 17.06.2015 tarih ve itiraz no 2015/4006 sayılı kararı hakkında bilgi alınmıştır”.

Ataköy'e yeni bloklar

Dördü 72 metre, üçü 40, 25 ve 19 metrelik, toplam 7 blok daha Ataköy sahile dikiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoye-7-blok-daha-geliyor_133685.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!