Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Ataköy Sahil Yapılarına Yargı Şoku

Ataköy'de Dev Proje Mühürlendi

Ataköy'de Yeşil Gitti, Karar Çıktı!

TOKİ Başkanı'ndan 'Suriyelilere...

TOKİ'den 'Modern Köy' Atağı

TOKİ 16 Ayda 14,5 Milyon Lira...

TOKİ Konut Politikasına Devam Edecek

TOKİ İhaleyi İptal Etti

Kurayla Ev Satın Alanlar,...

‘Alo TOKi’ Hattı!

TOKİ Başkanı: Konutların Nerede...

TOKİ Arsa, Konut ve İşyeri Satacak

TOKİ'den 5 Ayda 21 Bin 413...

'Deniz İncisi'nden Bilirkişi...

TOKİ'den Emekliye Konut Müjdesi

Sosyal Konutlarda Ödüllü Proje Dönemi

Ataköy Sahilde Yeni Bir Şok!

"TOKİ, Son 5 Yılda Vatandaşa...

DATİ'nin Kıyı ile İmtihanı

TOKİ 100'e Katladı

Ataköy'den Sonra Şimdi Sıra Florya'da!

Ataköy Sahilinde Hoşgeldin Kaos!

Ataköy Blumar Projesi Yine Mühürlendi

Ataköy'de Sahilin Şekli Değişti

Ataköy'e 7 Blok daha Geliyor

Ataköy'ün Mega Yat Projesi’nde...

Ataköy'deki Baruthane de Elden...

Ataköy Sahilindeki Bir İnşaat...

Ataköy Sahilini Dolduran Projenin...

Yeni 'Çılgın Proje' Ataköy Sahili mi?

Ataköy Sahili’ndeki Blumar...

Foto: Radikal

Yargıyı Dinlemediler: Ataköy...

Bilirkişi Raporunda Ataköy...

Çanlar Ataköy'deki Sea Pearl...

Ataköy-İkitelli Metrosu ÇED...

Ataköy'de Deniz 600 Metre Uzağa Gidiyor!

Bilirkişi 'Deprem'i: Ataköy'de Risk Var

Ataköy'de Bir Skandal Daha

Ataköy'e Sahile Bir Mega Proje Daha!

Ataköy Kördüğüm!

Ataköy Sahilinde Bir İnşaat...

Ataköy'de Ağaç Sökümüne Tepki

Bakırköy Halkı Ataköy Sahiline...

Ataköy Sahili için 'Kamu Malı' Kararı

Ataköy Sahilde Yargı Savaşı!

TOKİ'nin Ataköy Çırpınışı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun satışını iptal ettiği Ataköy sahilindeki arazı için TOKİ'den son bir hamle geldi. Karar düzeltme isteyen TOKİ, bundan sonuç alamazsa ihaleyi yenilemek zorunda kalacak.

yapi.com.tr
TOKİ'nin Ataköy Çırpınışı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Ataköy sahildeki arazilerden bir kısmını içeren 2010 yılındaki satış ihalesinin iptali yönündeki kararına Başbakanlık Toplu Konut İdaresi itiraz etti. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, TOKİ kararın tashihini isteyerek yerel mahkemenin ehliyet yönünden davanın reddine kararının onanmasını istedi. Ataköy sahilde inşaatlar bitmesine rağmen arazinin satışına yönelik ihaleyi Danıştay’ın iptal etmesi ortalığı karıştırdı. Perdeleri bile takılan konutlarla ilgili Danıştay arazide betonlaşma tehlikesi olur gerekçesi ile mahkemenin yetkisizlik kararını bozmuştu. Ancak davalı arazide 16 katlı 5 blok inşa edildi ve konutların satışları bile tamamlandı.

Perdeler bile takıldı

Ataköy sahilde toplam 77 bin metrekare yüzölçümlü 564 ada 161 -162 parsel arsa karşılığı gelir paylaşım yöntemiyle 31 Ağustos 2010’da TOKİ tarafından ihaleye çıkıldı. Özyazıcı İnşaat – Karadeniz Örme ortaklığı 447 milyon 150 bin lira bedelle ihaleyi aldı. Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği satışın iptalini isteyerek İstanbul 4. İdare Mahkemesinde dava açtı. Arazinin yeşil alan konumunda olduğu, satılması durumunda yerini betonlaşmanın alacağı, kıyıların kullanımında kamu yararının gözetilmesi gerektiği gerekçe gösterildi. Mahkeme ise “satış işleminin mülkiyet hakkının doğal sonucu olduğunu, ihale ve satış işleminin yapılmasının taşınmazların doğrudan yapılaşmaya açılması sonucunu doğurmayacağı gerekçesiyle davanın ehliyet yönünden reddine” karar verdi.

5 yıl sonra gelen adalet

Temyiz edilen davayı önce Danıştay davacının ehliyet yönünden yetkili olduğunu kabul ederek dosyayı yerel mahkemeye gönderdi. Ancak mahkeme kararında direnince dava Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na geldi. 5 yıl sonra Kurul , “yasa koyucu iptal davaları için menfaat ilişkisini sübjektif ehliyet koşulu olarak getirmiştir. İdari işlemlerin hukuka uygunluğunun iptal davası yolu ile denetlenmesini engellemeyecek bir biçimde anlaşılması gerekmektedir. Nitekim çevre, tarik, kültürel değerlerin korunması imar uygulamaları gibi kamu yararını yakından ilgilendiren konularda sübjektif ehliyet koşulunun bu durum dikkate alınarak yorumlanması gerektiğine ilişkin Danıştay kararları yerleşik içtihat niteliği kazanmıştır. Davalıya ait yeşil alan niteliğindeki taşınmazın yapılaşmaya açılacağı açık olduğundan dava konusu işlemin taşınmazın bulunduğu bölgenin çevre ve imar durumunu etkileyecek nitelikte olduğu dolayısıyla kamu yararını yakından ilgilendirdiği bu itibarla dava konusu işlem ile davacıların menfaat ilişkisi bulunduğu sonucuna varıldığından davanın ehliyet yönünden reddine ilişkin mahkeme kararında hukuki isabet görülmemiştir.”

‘’İşgalci biz kurtardık’’ komedisi

TOKİ bu karara tashih yapılmasını ve yerel mahkeme kararına uyulması yönünde itiraz etti. İtirazda, ‘’Davacıların parseller üzerinde hukuken 3. Şahıslara karşı ileri sürülebilecek hiçbir hakkı ve menfaati bulunmamaktadır. Dolayısıyla müvekkil idarenin mülkiyete dayalı tasarruf hakkını kullanmasına yönelik işlemler bakımından iddia edebilecek hiçbir meşru ve güncel hukuki menfaati olmadığından iş bu davayı açma yönündeki aktif dava ehliyeti de bulunmadığından dairenizin kararının tashihi ile yerel mahkeme kararı onanmalıdır’’ deniliyor. İtirazda ayrıca arazinin TOKİ’ye devredilmeden önce işgal altında olduğunu ve davayı açan çevre sakinlerinin taşınmazların sahilinden hiç istifade şansları olmadığı ileri sürülerek arazinin TOKİ’ye devri ve söz konusu ihaleden sonra kıyıların kamuya açıldığı savunuldu.

Ya tutarsa mantığı

Son hukuki yolu deneyen TOKİ buradan da bir sonuç alamadığı takdirde ihaleyi yenilemek zorunda kalacak. Hukukçular, ‘bu durumun sadece son bir düzeltme talebi olduğu ancak bunun sadece karar yazılırken oluşan maddi hataların düzeltilmesi için kullanılan bir yol olduğu, esasa yönelik bir düzeltmenin yapılmadığı’ belirtiliyor.

Konutlar hukuksuz olacak

Bu yolda tükendiğinde Ataköy sahildeki Ataköy Marine projesindeki binalar yasa dışı duruma düşecek. Yeniden ihaleye çıkılması – kaldı ki yeni ihalenin de yargı aşaması olacak – halinde arazi ile ilgili nasıl bir sonuç çıkacağı belirsiz olduğu gibi, büyük bir karmaşa Ataköy sahilini bekliyor. Ataköy Marine’den konut sahibi olanların başları çok uzun yıllar daha ağrıyacağa benziyor; ibretle duyurulur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-atakoy-cirpinisi_142963.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!