Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ataköy'de Bir Skandal Daha

Ataköy sahilde tarihi Baruthane binalarının içinde bulunduğu parsel için TOKİ'nin Tapu Kadastro'da hile yaptığı ortaya çıktı!

yapi.com.tr
Ataköy'de Bir Skandal Daha

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, İstanbul Ataköy sahilinde tarihi Baruthane binalarının içinde bulunduğu 564 Ada 160 Parselle ilgili TOKİ’nin Tapu Kadastro’da hile yaptığı ortaya çıktı. İmar planında turizm tesis alanı olarak gösterilen araziye kat irtifakı yapıldığı belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 22 Ocak 2013 tarihli genelgesine rağmen TOKİ, genelgenin yayınlanmasından tam 10 ay sonra Bakırköy Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne kat irtifakı yaptırdı. Bakan Erdoğan Bayraktar imzalı genelgede kesinlikle turizm tesis alanlarında kat irtifakı yapılmaması istenmişti.

Bakırköy-Zeytinlik mahallesinde TOKİ’ye ait 564 ada 160 parselde Blumar isimli proje hayata geçirilecekti. 200 bin metrekare inşaat alanına sahip proje Yorum İnşaat ile Turkmall şirketine hasılat paylaşımı ile verilmişti. Kamuoyuna açıklanan projede rezidans, ofis, otel ve AVM yer alıyordu. Blumar Ataköy Evleri'nde yer alan rezidans alanı 30 bin metrekare alana sahip olacaktı. Ofis alanı ise 8 bin metrekare büyüklüğünde tasarlanmıştı. Kamuoyuna otel rezidans olarak anlatılan projede kiralanabilir alan 120 bin metrekare olarak belirlenmiş, AVM alanı ise 27 bin 500 metrekare olarak tasarlanmıştı. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na haber vermeden içindeki anıt ağaçları bir gece ansızın sökmeye başladıklarında İstanbul İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıkınca inşaat durmuştu.

Turizm merkezlerine konut yapılamaz

Ataköy’de oturan Kemal Doğan isimli vatandaş İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nde TOKİ’nin kiralama ihalesine dava açtı. Davada kullanmak üzere Bakırköy Tapu Müdürlüğü'ne başvurarak arsanın mevcut durumunu talep etti. Tapudan gelen cevap bir skandalı ortaya çıkardı. 13.07.2010 tarihinde TOKİ tarafından yapılan kiralamadan 3 yıl sonra ve Bakırköy Belediyesi’nin 12.03.2013 tarihinde verdiği inşaat ruhsatından 7 ay sonra kat irtifakı yapıldığı ortaya çıktı. Tapunun verdiği belgede imar planlarında Turizm Merkezi olarak ayrılan arsaya 224 bağımsız bölüm yapılmıştı. Bilindiği üzere, kat irtifakı; satılması düşünülen bağımsız bölümlerin inşaat yapılmadan ya da yapılma aşamasında satışına imkan veren bir tapu planlamasıdır. Oysa nazım imar planlarında 'turizm merkezi' olarak gösterilen arazilere konut inşa edilemiyor.

Hülle ile konut!

Turizm merkezi olarak gösterilen arazilere konut inşa edilmesi aslında çok yeni bir durum değil. Sıkça yapılan bu hülle yöntemi 3194 sayılı yasanın 3. maddesinde, "Herhangi bir saha, her ölçekteki plan esaslarına bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamaz" hükmü yer alıyor. Bu maddeyi aşmak için rezidans adı altında turizm merkezlerinde hülle yapılıyor. Daha sonra rezidanslar tıpkı konut daireleri gibi satılıyor. Bu durumun önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 22 Ocak 2013 tarihinde dönemin Bakanı Erdoğan Bayraktar imzalı bir genelge yayınladı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne hitaben çıkarılan genelgede şöyle deniliyor, "Turizm Tesis Alanı olarak kullanım kararı getirilen ve plan hükümlerinde de açıkça belirtilmeyen parsellerin daha sonra konut amaçlı kullanımlara dönüştürülmesinin engellenebilmesi için aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekmektedir; uygulama imar planında konut alanı olarak tahsis edilmeyen alanlarda konut amaçlı kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesis edilmemesi gerekmektedir." Bu genelgeden tam 10 ay sonra Bakırköy Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün Ataköy sahilde imar planlarında "Turizm Tesis Alanı" olarak ayrılan arsaya kat irtifakı verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/atakoyde-bir-skandal-daha_126787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!