Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM Açılmasına Kurul Karar Verecek

Yıllardır tartışılan AVM yasası Perakende Yasası olarak yeni dönemi bekliyor. En önemli değişiklik ise AVM açılışına kurulların karar verecek olması.

yapi.com.tr
AVM Açılmasına Kurul Karar Verecek

Yıllardır tartışılan alışveriş merkezleri yasa taslağı tepeden tırnağa değiştiriliyor. Hazırlıkları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda devam eden ve yeni yasama yılında Meclis’e getirilmesi düşünülen taslakla, artık sadece alışveriş merkezleri değil perakende sektörü de düzenlenecek. Böylece bir bakkal veya berber dükkânı da taslağın kapsamına girecek. Radikal Gazetesi'nin haberine göre alışveriş merkezlerinin şehir dışına taşınması uygulamasından ise vazgeçildi. Her ilde toplumun tüm kesimlerini kapsayan kurullar oluşturulacak. Bu kurullar trafikten nüfusa, diğer AVM’lerin durumuna göre yeni açılacak alışveriş merkezine izin verecek veya vermeyecek. Şu anda ise ruhsatları sadece belediye veriyor.

Yetkililer AVM’lerin şehir içinde kalma nedenini, “Amaç büyük firmaların küçükleri istismar ettiği alanları ortadan kaldırmaktı. Ancak Türk Ticaret Kanunu, ‘geç ödemeler maddesi’ başta olmak üzere birçok düzenlemesiyle zaten bunu gerçekleştiriyor” diye açıklıyor. AVM’ler için karar verici nitelikte kurullar oluşturulacak. Nüfus yoğunluğu, trafik yoğunluğu, şehrin gelişim odakları, ticaret potansiyeli, diğer AVM’lerle olan ilişkileri göz önüne alınarak, izin konusu değerlendirilecek. AVM kurulacak yerdeki manav, bakkal, berberin de nasıl etkileneceğine bakılacak. Kurullarda Çevre Bakanlığı ile belediyenin yanı sıra, akademisyenler, yatırımcılar, esnaf odaları, sivil toplum örgütleri yer alacak.

Küçük esnafa izin şartı

Küçük esnafla ilgili olarak da önemli düzenlemeler taslakta yer alacak. Buna göre, dükkân ve yer seçimi konusunda küçük esnaf da sıkı bir denetimin parçası olacak. Türkiye’de işleri iyi giden esnafın yanında benzeri işi yapan birçok dükkânın açıldığını belirten yetkililer, “Bu da topluca intihar oluyor. Biz anayasada yer alan teşebbüs hürriyeti çerçevesinde, ‘Hayır oraya dükkân açamazsın’ diyemiyoruz. Ama teşvikleri bu kapsamda kullanabiliriz” diyor. Dükkân açmak için gelen esnafa “Buraya değil 2 kilometre öteye açarsan veya balıkçı değil manav kurarsan iş yapabilirsin” seçeneklerini sunacaklarını belirten yetkililer, “Eğer bu seçenekleri göz ardı edersen, vergi muafiyetlerinden, indirimlerden, teşviklerden, esnaf kredilerinden yararlanamazsın” diyeceklerini kaydediyor.

ETİKETLER: AVM AVM Yasası
http://www.yapi.com.tr/haberler/avm-acilmasina-kurul-karar-verecek_110730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!