Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM Yatırımcısı İyi Planlama İstiyor

AVM kültürünü 1965’te Avrupa’ya taşıyan Alman grup ECE’nin sahibi Alexander Otto, Türkiye’de bu alandaki en eski yatırımcılardan biri olduklarını hatırlatarak “Gezi Parkı olaylarını yakından izledim. Şehirlerimizi korumak zorundayız. Biz hep bu sorumlulukla yatırım yaptık. Türkiye’yi çok önemsiyoruz” dedi.

yapi.com.tr
AVM Yatırımcısı İyi Planlama İstiyor

Toplam 17 ülkede faaliyet gösteren, 200’e yakın alışveriş merkezi (AVM) yöneten ve bu AVM’lerde 21 milyar Euro’luk iş hacmi gerçekleşen ECE, sadece Avrupa’da değil dünyada da alanındaki en büyük yatırımcılardan biri. CA IMMO ve sigorta şirketi Allianz ile birlikte 360 milyon Euro yatırımla Frankfurt’ta Skyline Plaza alışveriş merkezini açan ECE’nin CEO’su Alexander Otto, “AVM’ler sayı olarak çok arttı. Avrupa’da da hızla yayıldı. Ancak biz her zaman sayıdan çok niteliği önemsedik” dedi. Otto, Hürriyet Gazetesi'nden Demet Cengiz'in sorularını yanıtladı.

Hep seçici, çok seçici

Geçen hafta Türkiye’de olduğunu belirten Otto şöyle konuştu: “Türkiye bu alanda Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkelerden biri. Türkiye’de çok büyük projeler olduğunu görüyoruz. Bunlar Avrupa’da mümkün değil. Almanya ile birlikte Türkiye bizim özel ilgimizin olduğu iki ülke. Fakat biz hep seçiciyiz; çok seçiciyiz.”

İyi şehir planı şart

Türkiye’de en eski ve en büyük yabancı AVM yatırımcılarından biri olduklarını vurgulayan Alexander Otto, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili görüşünü de şöyle aktardı: “Çok yakından izledim. Almanya, Avusturya çok iyi şehir planları yapan ülkelerdir. Örneğin Almanya’da şehirler arasında da farklılık vardır. Mimari ve projeler konusunda Berlin daha açık bir şehirken, Münih çok kuralcı ve katıdır. Her istediğin yere AVM yapmak iyi bir fikir değil. Avrupa’nın bütün şehirleri insanlığın kültürel hazineleridir, çok değerlidir ve onları korumak zorundayız. Biz hep daha iyi planlamadan yanayız. Türkiye bizim için çok heyecan verici bir ülke. Bunu özellikle vurgulamak isterim.”

İtalyan’ı bıraktı Atatürk hatırına dönerci oldu

‘Frankfurt’un elması’ olarak anılan Skyline Plaza’da toplam 170 mağaza bulunuyor. Türk markalardan Colin’s yerini alırken, yeme-içme bölümünde Alice Premium Döner dikkat çekiyor. Alice Premium Döner’in sahibi Ali Erdoğan, Frankfurt’ta 30 yıl İtalyan restoranı işlettikten sonra dönerci olmuş. Hikayesini “Atatürk’e olan borcumu ödemek için Türk dönerini dünyada hak ettiği yere getirmek istedim. Şu anda 7 restoranlık bir zinciriz. Türkiye’den de çağırıyorlar ama şimdilik gitmiyorum” sözleriyle anlatıyor.

Plansızlık yatırımcıyı endişelendirir

Türkiye’de AVM karşıtlığı oluşup oluşmadığı sorusuna Alexander Otto şu yanıtı veriyor:

“Dediğim gibi biz iyi planlamadan yanayız. Türkiye’de belli şehir ve bölgelerde çok fazla AVM yatırımı var. Açıkçası bu kadar çok ihtiyaç var mı emin değilim. Biz 2003 yılında Metrocity’yi açtık. Kısa bir süre sonra sağında solunda yeni AVM’ler yapıldı. Şu anda yapımı süren 3 yeni AVM daha var etrafında. Bir yatırım yapıyorsun, sonra yanına gelip başka biri daha gelip komşu oluyor. Ama fizibilitemizi yaparken o yoktu. Bir planlama ve koordinasyon olursa yatırımcı da endişelenmeden projelerini gerçekleştirir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avm-yatirimcisi-iyi-planlama-istiyor_111925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!