Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM'ler El Değiştiriyor

Alışveriş merkezleri kanadında hareketlilik yaşanıyor. Alışveriş merkezleri ya el değiştiriyor ya da hisselerini yabancı fonlara satmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
AVM'ler El Değiştiriyor

Perakende sektöründe son günlerde alışveriş merkezleri kanadında ciddi hareketlilik yaşanıyor. Vatan Gazetesi’nin haberine göre alışveriş merkezleri ya el değiştiriyor ya da hisselerini yabancı fonlara satmaya hazırlanıyor. Yerli yatırımcıların alıcı olarak öne çıkması bu operasyonların en ilginç boyutu olarak ortaya çıkıyor.

Diğerlerini de satacak

Migros’tan Şok’u, Sabancı’dan DiaSA’yı alan Yıldız Holding, 119 mağazası olan ulaşan Onurex’i 33 milyon liraya alacağını açıkladı. Metro Group, M1 Meydan Ümraniye’yi Gülaylar’a sattı, diğer Meydan alışveriş merkezlerini de satacak.Yine aynı grubun şirketlerinden Real için Beğendik ile görüşmeler sürüyor. Yapı marketi zinciri Tekzen için ise yabancı fonlar devrede...

Sektördeki en ses getiren satın almayı Gülaylar Grup yaptı. Grup, yıllık vergi öncesi net 12 milyon 700 bin avro artı KDV kira geliri olan Metro Group’a ait M1 Meydan Ümraniye’yi 136.5 milyon avroya satın aldı.

‘Kelepir’ yorumu

Sektörde ‘kelepir’ olarak nitelendirilen satışa alışveriş merkezinin yanısıra Ikea’nın bulunduğu alan ile açık otopark bölümü de dahil. Ikea ve AVM’nin bulunduğu parselin büyüklüğü 98 bin 736 metrekare, kiralanabilir alan 70 bin metrekarenin üzerinde, otopark kullanım alanı ise 28 bin 112 metrekare.

145 milyon avro istedi

Sektörde karlı bir alışveriş yapan Gülaylar Grup’un 140-145 milyon avro arasında bir fiyata satışa çıkan Meydan Ümraniye’ye ödediği parayı 11 yılda amorti edebileceği söyleniyor. Öte yandan Meydan Ümraniye’yi satan Alman perakende devi Metro Group, merkezin aldığı karar çerçevesinde Türkiye’deki varlıklarını satmaya devam edecek.Bu çerçevede İstanbul Merter ile Adana ve Gaziantep’teki Meydan alışveriş merkezlerine de alıcı aranıyor. Adana’nın da en az Ümraniye kadar bir bedele satılacağı ifade ediliyor.

Metro Group’un bundan sonra sadece Metro Cash&Carry mağazalarıyla yola devam etmek istediği dile getiriliyor. Türkiye operasyonunu sonlandıran Metro Group şirketlerinden Praktiker’in 9 mağazası ise alıcı bulamadı. Praktiker’in üst yönetimini Tekzen transfer etti. Tekzen’in de yabancı fonlarla masaya oturduğu ifade ediliyor.

Beğendik gizlilik anlaşması yaptı

Real alışveriş merkezlerine Beğendik Grubu talip. 2020 yılında dünyada ilk 100’e girmeyi hedefleyen Beğendik, Real için gizlilik anlaşması yaptı ve görüşmelerini birkaç aydır sürdürüyor.2012 yılında 550 milyon lira ciro yapan Beğendik, aynı dönemde 16 mağazadan 40 mağazaya ulaştı. Hedef yıl sonuna kadar 50’nci mağazayı hizmete açmak. Açılacak 10 mağazanın 6’sı yine Ankara’da olacak. Beğendik’in Genel Müdürü Hacı Duran Beğendik, görüşme yaptıklarını ancak bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avmler-el-degistiriyor-_110502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!