Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AVM Sayısı 10 Yılda 62’den 310’a Çıktı!

Türkiye’deki AVM sayısının 10 yılda 62’den 310’a çıktığını belirten TESK Başkanı Palandöken, perakende yasasını yabancı sermayenin engellediğini savundu.

yapi.com.tr
AVM Sayısı 10 Yılda 62’den 310’a Çıktı!

Cihan'ın haberine göre, Türkiye’deki AVM sayısının 10 yılda 62’den 310’a çıktığını belirten TESK Başkanı Palandöken, perakende yasasını yabancı sermayenin engellediğini savundu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de son 10 yıl içerisinde AVM sayısının 62’den 310’a çıktığını söyledi.

Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini ifade eden Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülke ekonomisinde esnaf ve sanatkar bakımından büyük bir durgunluk yaşanmaktadır. Ancak dolar kuru yükselişini hızla sürdürüyor. Bu dövizde yaşanan yükselişler ve piyasadaki durgunlukla birlikte esnaf ve sanatkarın işlerinde önemli bir daralma yaşanmaktadır. Sermaye ile yarışında devamlı güç kaybeden esnaf ve sanatkarımız, Türkiye’nin her yerinde sıkıntı içerisindedir.” dedi.

‘16 yıl bekledik’

Perakende sektörünü düzenleyen yasanın 16 yıldır beklediğini anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları dile getirdi: “Perakende sektörünü düzenleyen yasa tasarısı istediğimiz ölçüde gündeme gelmedi. Gelse de yabancı sermaye lobileri bunu sürekli olarak engelliyorlar.”

‘54 ilde AVM var’

Türkiye genelinde AVM sayısının 310’a ulaştığını ve AVM’lerdeki toplam kiralanabilir alanın ise 8.7 milyon metrekareye çıktığını anlatan Bendevi Palandöken, “AVM sayısı son 10 yılda yüzde 400 oranında arttı. 2015 yılına gelindiğinde kiralanabilir AVM alanı 13 milyon metrekareyi geçecek. Şu an 54 ilimizde AVM varken 2015 yılında AVM açılan il sayımız 60’a yükselecek. On yıl önce açılan AVM’lerin kiralama alanı büyüklükleri ortalama 30 bin metre kareyken, 2013 senesinde açılacak AVM’lerin ortalama büyüklüğü 40 bin metrekareye yaklaşmış durumda” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avm-sayisi-10-yilda-62den-310a-cikti_116344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!