Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Avro Bölgesi'nde Yeni İşsizlik Rekoru: %11,9

Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Ocak ayında yüzde 11,9'la tarihinin en yüksek düzeyine çıktı. Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı geçen yıl sonunda yüzde 11,8 ve bir yıl önce yüzde 10,8 düzeyindeydi.

yapi.com.tr / AA
Avro Bölgesi'nde Yeni İşsizlik Rekoru: %11,9

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, işsizlerin sayısı sadece Ocak ayında Avro Bölgesi'nde 201 bin ve AB genelinde 222 bin arttı. Böylece toplam işsiz sayısı Avro Bölgesi'nde 19 milyona, AB'de ise 26,2 milyona ulaştı.
     
İşsizlik oranları Yunanistan'da yüzde 27 ve İspanya'da yüzde 26,2'ye kadar tırmanırken, borç krizindeki diğer ülkelerden Portekiz yüzde 17,6, Kıbrıs Rum Kesimi ve İrlanda yüzde 14,7'yle ön sıralarda yer aldı. Gençler arasındaki işsizlik oranları ise Yunanistan'da yüzde 59,4'e, İspanya'da yüzde 55,5'e ve İtalya'da yüzde 38,7'ye ulaştı.

Avro Bölgesi'nde kemer sıkma önlemlerinin de etkisiyle işsizlik rekor seviyelere çıkarken, enflasyon oranında ise gerileme devam ediyor. Eurostat, Avro Bölgesi'nde yılın ilk ayında yüzde 2 düzeyinde bulunan enflasyon oranının Şubat'ta yüzde 1,8'e gerilediğini duyurdu. Avrupa Merkez Bankası'nın, enflasyon oranının hedefine uygun olarak yüzde 2 seviyesinin altına gerilemesi nedeniyle faiz indirimini gündemine alması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avro-bolgesinde-yeni-issizlik-rekoru-11-9_105209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!