Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AYM’den RES Projesi için Yeniden Yargılama Kararı

Sarpıncık RES projesine verilen ‘ÇED olumlu’ kararının iptal edilmesine karşı şirketin temyiz başvurusunu kabul ederek yerel mahkemenin kararını bozan ve projeye onay veren Danıştay kararın ardından AYM, Karaburun halkının karar hakkının ihlal edildiğine ve bu ihlalin düzeltilmesi için yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

yapi.com.tr
AYM’den RES Projesi için Yeniden Yargılama Kararı

İzmir’in Karaburun ilçesi RES’lerin işgali altında. Bölge halkı RES’lere karşı mücadelesini sürdürürken, Anayasa Mahkemesi, çevre ve ekoloji mücadelesi açısından oldukça kritik bir hak ihlali kararı verdi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Sarpıncık RES projesi için verilen ÇED Olumlu kararı için, 2015 yılında Karaburunlu yurttaşlar tarafından açılan davada, İzmir 5.İdare Mahkemesi, proje sahası ve civarında yapılan keşif ve bilirkişi incelemesi sonucunda, bölgeye vereceği zarar gerekçesiyle projeyi iptal etti. Mahkemenin bu kararının bakanlık ve yatırımcı firma tarafından temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Danıştay 14. Dairesi, 2016 yılında verdiği kararda, yerel mahkemenin kararını bozarak Karaburunlu yurttaşların davasını, itiraz yolu kapalı olacak şekilde, kesin olarak reddetti.

Bu gelişme üzerine, adil yargılanma haklarının ihlal edildiği gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuran Karaburunluların başvurusu, AYM tarafından kabul edildi. AYM, başvurucuların gerekçeli karar hakkının Danıştay 14. Dairesi tarafından ihlal edildiğine ve bu ihlalin düzeltilmesi için yeniden yargılama yapılması hükmünü verdi. Karar bölge halkı tarafından sevinç ile karşılandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aymden-res-projesi-icin-yeniden-yargilama-karari_182906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!