Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme Germiyan’daki RES için Suç Duyurusu

Çevre örgütleri, mahkeme kararına rağmen Germiyan’daki RES’e izin veren Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.

yapi.com.tr
Çeşme Germiyan’daki RES için Suç Duyurusu

EGEÇEP ve Çeşme Germiyan Çevre Platformu, mahkeme kararına rağmen Rüzgar Enerji Santrali (RES) tesisi kurmak için Çeşme Germiyan’da ormana, antik eserlere zarar veren firmaya izin veren İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.

BirGün’de yer alan habere göre; iki platform tarafından yapılan ortak açıklamada, proje hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı ve uzman arkeologların bölgedeki kültür varlıklarının tescili için kurula başvuruları olmasına rağmen RES inşaatının başladığı; köylüler ve çevre örgütlerinin protesto ve uyarı eylemlerine rağmen sorumlu kurumların harekete geçmediği ve telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleştiği belirtildi.

Kesinleşmiş kararlara rağmen şirket hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yurttaşların aylarca konuya dikkat çekmelerine rağmen, tedbir almayan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 12 Kasım 2020 tarihinde kurulun aldığı karar ile adeta kendileri hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Bu proje hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı ve uzman arkeologların bölgedeki kültür varlıklarının tescili için kurula başvurularının tarihi de 2016 yılıdır. Buna rağmen RES inşaatı 2020 yılında başlamış, köylüler ve çevre örgütlerinin çeşitli protesto ve uyarı eylemlerine rağmen sorumlu kurumlar harekete geçmemiş, Kurulun raporunda yer aldığı gibi, telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleşmiştir. Mahkeme kararları ve bilimsel çalışmalara rağmen bu tahribata göz yuman ve adeta destek sağlayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İzmir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu hakkında gerekli yasal işlemlerin yapışması için savcıları göreve çağırıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-germiyandaki-res-icin-suc-duyurusu_183054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!