Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakan Çağlayan projeyi duyunca bir yaşına daha girdi
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul Projesi konusunda daha önce bilgi sahibi olmadığını belirterek, ''Şehircilik açısından önemli, tarihi bir proje. Duyunca 1 yaşına daha girdim'' dedi. Türkiye-Birleşik Krallık Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi 3. Dönem Toplantısı'na ilişkin mutabakat zaptının 24 Nisan'da gerçekleştirilen imza töreninde soruları yanıtlayan Bakan Çağlayan, projenin Türk dış ticaretine de katkısı olacağına inandığını söyledi.

'Çılgın Proje' olarak adlandırılan projeyi daha önce bilmediğini, yoğun toplantıları nedeniyle Başbakan'ın açıklamasını da dinleyemediğini, ancak daha sonra danışmanlarının kendisine verdiği notlardan proje hakkında bilgi sahibi olduğunu anlatan Bakan Çağlayan, Başbakan'ın uzun yıllar belediye başkanlığı yapması nedeniyle İstanbul'un, ayrıca Türkiye'nin sorunlarına hakim olduğunu, ona göre çözüm önerileri getirdiğini belirtti. Açıklanan projenin, hem İstanbul hem de Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Bana göre tarihi bir proje. Söz konusu kanalın yapılması ile İstanbul, içinden iki deniz geçen dünyadaki tek şehir olacak'' dedi.

Proje hakkında Birleşik Krallık ekonomi ve yatırımlardan sorumlu Bakanı Lord Stephan Green'e bilgi veren Çağlayan, projenin Boğaz'daki trafik yükünü hafifleteceğini ve gemi taşımacılığı ile ilgili tehlikeleri izole edeceğini, Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına göre maliyetinin 10 milyar dolar olacağını anlattı.

Şehircilik açısından önemli, tarihi bir projenin açıklanmış olduğunu ifade eden Çağlayan, "Türk mühendislik ve müteahhitleri tarafından yapılabilir, yabancı müteahhitlik firmalarından da katkı alınabilir. Projeyi duyunca 1 yaşına daha girdim. Dünya şehri, başkenti olan İstanbul için önemli bir proje... İstanbul'un finans merkezi olması konusunda da önemli yarar sağlayacak. Kanal İstanbul, Türkiye'nin ticaret hacminin artmasına da neden olacak. Hayırlı olsun'' dedi.

Birleşik Krallık ekonomi ve yatırımlardan sorumlu Bakanı Lord Stephan Green de aynı soru üzerine, bunun çok önemli bir inşaat projesi olduğunu belirterek, ''İngiltere'de bulunan çok önemli, birinci sınıf mühendislik ve müteahhitlik şirketleri bu projeye katkıda bulunmak isteyeceklerdir'' dedi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/bakan-caglayan-projeyi-duyunca-bir-yasina-daha-girdi_96648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!