Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Projenin genişliğini yer yer 500 metre tutarak, buralara da yat limanları yapmak lazım''
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Kanal İstanbul Projesi'nde yapılacak kanalın genişliğini yer yer 500 metreye çıkararak, buralara da yat limanları yapmak gerektiğini söyledi. Benzer bir projenin İzmit tarafına da yapılmasını isteyen Bezci, ''Neticede bunlar ülkeye katkı yapacak şeyler'' dedi. Benzer bir projeyi Dubai'de gördüğünü ve çok beğendiğini belirten Bezci, Dubai'deki projenin etrafının kültür bölgesi olarak değerlendirildiğini ve oteller yerleştirildiğini anlattı.

''Eğer bizim proje Dubai'dekinden daha iyi olacaksa biz bu projeyi destekleriz'' diyen Bezci, İstanbul'da yapılacak projenin daha ziyade bir kanal gibi olduğunu, bu yüzde projeyi daha da geliştirmek gerektiğini anlattı. Özdebir, ''Mesela bunun ortasını gölet gibi büyütmek lazım. Büyüttüğünüz yerlere de yat limanları yapabilirsiniz. Bu projenin genişliğinin 145-150 metre olacağı söyleniyor. Yer yer bu genişliği 500 metreye çıkartıp oralara da yat limanları yapmak lazım. Böyle olursa ekonomiye çok büyük katkı sağlar'' dedi. İstanbul'da yat limanı konusunda büyük bir açık bulunduğuna dikkat çeken Bezci, buraya yat limanlarının yanı sıra alışveriş merkezleri, konut ve işyerlerinin yapılabileceğini anlattı.

"Bir benzeri de Anadolu yakasına yapılsın"

Bu projenin bir benzerinin de Anadolu yakasına yapılmasını isteyen Bezci, bunun yerinin ise İzmit olarak belirlenebileceğini kaydetti. Ancak İzmit tarafına yapılacak projede büyük tonajlı gemilerin geçişine izin verilmemesi gerektiğini belirten Bezci bunun nedenini ise İzmit tarafında kirlilik bulunması ve bu kirliği arttırmamak olarak özetledi.

Bezci, İzmit tarafında gerçekleştirilecek böylesi bir projeyle Karadeniz'den gelecek akıntıların bölgedeki kirliliği götürmeye de yardımcı olacağını düşündüğünü kaydetti. Projeyi bir mimar olarak olumlu bulduğunu ve desteklediğini belirten Bezci, bu projenin yap-işlet-devret yöntemiyle yapılması halinde ise kendi kendini finanse edeceğini bildirdi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/projenin-genisligini-yer-yer-500-metre-tutarak-buralara-da-yat-limanlari-yapmak-lazim_96654.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!