Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ de Denetlensin

Kalkınma Bakanlığı Torun Center’daki kazanın ardından inşaat ile ilgili rapor hazırladı. Raporda kamu-özel ayrımı yapmadan TOKİ başta tüm projelerin denetlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

yapi.com.tr
TOKİ de Denetlensin

Kalkınma Bakanlığı, başta TOKİ projeleri olmak üzere kapsam dışında tutulan tüm projelerin denetim kapsamına alınması gerektiğine dikkat çekti. Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, bakanlığın hazırladığı Özel İhtisas Komisyonu Raporu’nda, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da eleştirdiği hızlı yapılaşmanın inşaatlarda kalite sorunu yarattığı belirtilerek, “Müteahhitlik kesimini yakından ilgilendiren en önemli sorun kalitesiz üretimin neden olduğu itibar kaybı ve imaj erozyonudur. İhalelerde kıyasıya fiyat kırma yarışı ve kalitesiz yapı üretimi nitelikli iş yapan firmaların giderek artan oranda piyasadan dışlanması sonucunu doğurmuştur. Müteahhitlik sektörüne girişte hiçbir asgari koşulun bulunmayışı sektörde yaşanan imaj erozyonunun temel nedenlerinin başında gelmektedir” denildi.

Kamu-özel ayrımı

Torun Center’daki asansör faciasıyla TOKİ’nin inşaatlarındaki denetim eksikliği gündeme gelirken, bakanlığın inşaat ve müteahhitlik hizmetleriyle ilgili hazırladığı Özel İhtisas Komisyonu Raporu, sektördeki olumsuzlukları gözler önüne serdi. Sayıları 300 bine yaklaşan çoğu çürük müteahhitin sektörde sorun yarattığına dikkat çekilen raporda şöyle denildi:  “Yapıların sadece taşıyıcı sistemin dayanıklılığı açısından değil yapıya ait sağlık, güvenlik, çevre, enerji verimliliği gibi unsurlar açısından değerlendirilmesi, yapı üretiminde kalitenin güvence altına alınması hedeflenmelidir. Ayrıca mevcut yasada kamu-özel ayrımı yapılmadan kapsam dışında tutulan yapıların kapsama alınması gerekmektedir. Yapı denetimi inşaat ruhsatı alınmasından başlayıp yapı kullanma izni alınıncaya kadar geçen süreçte aralıksız tüm süreci kapsamalıdır.”  Yapı denetim sözleşmelerinin de karşılıklı hak ve yükümlülükleri adaletli bir şekilde içermesi gerektiğini belirtilen raporda “Örneğin yapı denetim firması veya teknik müşavirlik firmaları müteahhitlerle müteselsilen sorumlu tutulmamalı, her kuruluşun sorumlulukları vereceği hizmetle ilişkili, orantılı ve sınırlı olmalıdır” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-de-denetlensin_125074.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!