Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bakanlık Dil Deresi’ni Kirleten Taşocağını Kapattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Gebze ve Dilovası ilçelerinden geçip İzmit Körfezi'ne dökülen Dil Deresi üzerindeki incelemesini tamamladı. Kirliliğe sebebiyet veren taşocağı kapatıldı. Taşocağına ayrıca 40 Bin 630 lira para cezası uygulandı

yapi.com.tr
Bakanlık Dil Deresi’ni Kirleten Taşocağını Kapattı

Yaklaşık 1 hafta önce başlayan inceleme ve araştırmalar sonucunda Kocaeli Dil Deresi'nde yaşanan kirlilik sona erdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü incelemesine havadan bölgenin fotoğrafını çekerek başladı. İl müdürlüğü Dil Deresi'nde görülen köpüklerin kaynağına ulaşmak için OSB çıkışlarını takibe aldı ve dereden numune örnekleri alarak inceleme yaptı.Laboratuvarda incelenen numune örneklerinde bazı değerlerin yüksek olduğu tespit edildi. Harekete geçen Kocaeli İl Müdürlüğü kirliliğe sebebiyet veren taşocağını belirledi ve 40 Bin 630 lira para cezası kesti. Kurallara uymayan taşocağına daha sonra ise kapatma cezası verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç “İncelemeler neticesinde derede gözlenen köpük oluşumunun Dilovası OSB arıtma tesisinin deşarjının bulunduğu noktada suyun yüksekten düşmesi sonucu meydana geldiği, köpürmenin ileriye doğru devam etmediği, derede yer yer köpürmelerin suyun yüksekten düştüğü noktalarda gözlemlendiği anlaşılmıştır. Ayrıca, 16 Temmuz tarihinde Dilovası OSB Atıksu Arıtma Tesisi çıkış noktasından alınan numune sonucunun deşarj limitlerine uygun olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Derede kimyasal olmayan soğutma suları haricinde herhangi bir kimyasal atıksu deşarjının olmadığını belirten Kocaeli İl Müdürü Ersan Aytaç sözlerine şöyle devam etti:“Son 7 ayda toplam 1635 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimler sonucunda 131 tesise 8 Milyon 68 Bin 315 Lira para cezası uyguladık. Denetimlerimiz tüm hızıyla devam ediyor. Gereken neyse yerine getirilecektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-dil-deresini-kirleten-tasocagini-kapatti_110887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!