Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakanlık Usulsüzlüklere Yaptırım Uygulamamış

Sayıştay denetçileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED raporunda usulsüzlük yapan şirketlere gereken idari yaptırımları uygulamadığını tespit etti.

yapi.com.tr
Bakanlık Usulsüzlüklere Yaptırım Uygulamamış

Sayıştay Denetçileri, ÇED raporu veya Proje Tanıtım Dosyası hazırlaması gereken kültür balıkçılığı, madencilik tesisleri ile Güneş Enerji Santralleri (GES) yapan bazı işletmelerin, söz konusu belgeleri hazırlamamak için kapasitelerini olması gerekenden düşük gösterdiğini tespit etti. Bazı şirketlerin lisans almadan enerji tesisleri kurduğunu, bazı şirketlerin ise zorunlu olmasına karşın, Sera Gazı Emisyonlarının izleme planları ve raporlarını bakanlığa vermediğini belirledi.

Bakanlığın ise uygulanması gereken idari yaptırımları uygulanmadığını, kimi şirketlere mevzuattan az ceza kesildiğini; tüzel kişilere kesilen cezaların yüzde 26'sının, gerçek kişilere kesilen cezaların ise sadece yüzde 7'sinin tahsil edildiğine dikkat çekti.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; Sayıştay Denetçileri ÇED Raporu ya da Proje Tanıtım Dosyası hazırlaması gereken bin ton ve üzeri kültür balıkçılığı üretimi yapan şirketler; arazi yüzey madencilik projeleri ile 400 bin ton ve üzeri kırma, eleme, yıkama, cevher hazırlama işlemlerinden en az birini yapan madencilik tesisleri; kurulu gücü 10 MWe ve üzerinde olan güneş enerji santralleri şirketlerinin kapasitelerini olması gerekenden düşük gösterdiğini, ÇED Raporu hazırlamaları gerekirken hazırlamadıklarını belirledi.

Ayrıca bitişik ada ve parsel üzerinde yer alan bazı şirketlerin ÇED sürecinden kapsam dışı kalabilmek için, normalde tek işletme olmasına rağmen iki farklı işletmeymiş gibi başvuru yaptığı, yönetmelikte yer alan sınır değerlerin altında kaldığı belirtildi.

Rapora göre Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında yer alan enerji üretim tesisleri üzerinde yapılan incelemede, tesislerin bir bölümünün Geçici Faaliyet Belgesi ya da Lisans almadan faaliyet gösterdiği anlaşıldı.

Yasalara göre Sera Gazı Emisyonlarının izleme planlarını ve raporlarını Bakanlığa sunmayanlar bulunduğu ve bu durumda olan işletmelere uygulanması gereken idari yaptırımların uygulanmadığı görüldü.

Çevre Kanunu’nun “İdari Nitelikteki Cezalar” maddesine göre bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmelere uygulanması gereken para cezalarının uygulanmamasının yasalara  aykırı olduğu belirtilen raporda, “Çevre Kanunu kapsamında kurum, kuruluş ve işletmelere idari para cezalarının üç kat uygulanması gerekirken, bazı şahıs işletmelerine tek kat uygulandığı görüldü” denilerek tutanakların düzeltilmesi istendi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakanlik-usulsuzluklere-yaptirim-uygulamamis_187357.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!