Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

O Gökdelenleri Kim Savundu?

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Sahibiyle konuştum. Tıraşlayın dedim. Ama hiçbir şey yapmadılar. O yüzden çok kırıldım" diyerek tepki gösterdiği gökdelenlere verilen yıkım kararıyla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
O Gökdelenleri Kim Savundu?

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi’nin yıkım kararı verdiği davada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gökdelenlerin planlarını savunduğunu yazdı.

İşte Yalçın Bayer’in yazısının "Başbakan’a rağmen savunma" başlıklı o bölümü:

" ‘SİLUET’ yapı konusunda yargı kararıyla ortaya çıkan son durum için bazı şeyleri bilmek gerekiyor. Başbakan Erdoğan’a rağmen Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Astay İnşaat’ın sahibi Mesut Toprak, Bölge İdare Mahkemesi’nde açılan davada planı savundular.

Bu konudaki dava Pendik’ten ‘kentini seven’ bir vatandaş tarafından açılmıştı. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hukuk işlerindeki bir avukat, Belediye Başkanı adına planı savundu. Müteahhit firma da, davaya müdahil olma isteği mahkemece kabul edildi. Yani Başbakan’a rağmen planı her iki taraf da savunmuş oldular. Plan iptallerinden sonra Büyükşehir açısından uygulanan yöntem şudur. Yeni bir plan yapılır ve mahkeme kararı ile ‘hülle’ yapılarak yargı açığa düşürülür.

Acaba Topbaş, bu yöntemi yargının yeni kararına karşı kullanacak mı?

Belediye bir davayı kaybettiği zaman konuyu Danıştay’a götürür, yasal yolları kullanır. Her zaman yaptığı gibi acaba plana Danıştay nezdinde itiraz edecek mi? Yoksa idarenin yanlış bir iş yaptığını mı kabul edecek ve ileride büyük tazminat davaları ile karşılaşma riskini alabilecek mi?

Topbaş, şimdi Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı sırasında Dolmabahçe’deki Süzer Plaza’nın kaçak katlarını yıkmak için yaptığı gibi encümen kararı alabilecek mi, yıkım ihalesi açabilecek mi?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/o-gokdelenleri-kim-savundu_109106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!