Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

BASF Türk Üst Yöneticisi Volker Hammes: Türkiye'nin Gelişimi Fevkalade Etkileyici

BASF Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Business Center Başkanı ve BASF Türk Üst Yöneticisi (CEO) Volker Hammes, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında Türkiye'nin hızla büyüyen bir ekonomi olduğunu kaydederek, ''18 yıl önce Türkiye'ye iş için geldiğim zamanla, şu an arasındaki farkı görmek beni çok etkiledi. Türkiye'nin gelişimi

yapi.com.tr / AA
BASF Türk Üst Yöneticisi Volker Hammes: Türkiye'nin Gelişimi Fevkalade Etkileyici

BASF Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Business Center Başkanı ve BASF Türk Üst Yöneticisi (CEO) Volker Hammes, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında Türkiye'nin hızla büyüyen bir ekonomi olduğunu kaydederek, ''18 yıl önce Türkiye'ye iş için geldiğim zamanla, şu an arasındaki farkı görmek beni çok etkiledi. Türkiye'nin gelişimi fevkalade etkileyici'' dedi.
    
Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'yı içeren bölgeyi 3 platformda organize ettiklerini dile getiren Hammes, Türkiye'nin kendi başına bir platform olduğuna değindi. Hammes, BASF'nin, müşterilerinin olduğu yere gitme yaklaşımı bulunduğuna işaret ederek, 2005 yılında İstanbul'un merkezin odak noktası olarak seçildiğini, Türkiye'nin o zamandan bu yana güzel gelişme gösterdiğini söyledi. BASF'nin Türkiye'ye ilk satışının 1880 yılında gerçekleştiğini kaydeden Hammes, ''O günden bu yana büyüdük, bulunduğumuz alanlarda yeni piyasalara girdik'' diye konuştu.
    
Hammes, Türkiye'deki 6 üretim merkezinin 3 tanesinin yapı kimyasallarında olduğunu, 765 civarında çalışanları bulunduğunu ve BASF'nin kimyasallar, plastikler, tekstil ve deri kimyasalları, dispersiyonlar ve pigmentler, bakım kimyasalları, özel kimyasallar ve bitki koruma gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini anlattı. Satışta en önemli alanı yapı sanayi, ev-kişisel bakım, otomotivin oluşturduğunu kaydeden Hammes, Türkiye'de otomotiv sanayi geliştikçe, büyümesine katılacaklarını ve bunu destekleyeceklerini söyledi. Hammes, 111 bin çalışanı bulunan BASF'nin 2011 yılında 73,5 milyon avro ciro elde ettiğini belirterek, ''BASF, küresel olarak yüzde 15 büyürken, Türkiye'de yüzde 28 büyüdü ve cirosu 832 milyon avroya yükseldi. Türkiye'deki faaliyetlerimizden çok memnunuz'' dedi.
    
BASF'nin odaklandığı alanları ''kaynaklar, çevre ve iklim'', ''gıda ve beslenme'' ile ''akıllı çözümler'' şeklinde sıralayan Hammes, kimyasal üreten bir şirket olarak mega trendlere çözümlerle katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Hammes, sürdürülebilir çözümlerin ekonomik olarak makul, çevre açısından sağlam olması ve sosyal faktörleri dikkate alması gerektiğini belirtti.
    
''2012'de ARGE'ye 1,7 milyar avro ayrılması planlanıyor''
    
Piyasalara yakın yerlerde Ar-Ge yapmayı düşündüklerini, yerel açıdan önemli olan yerlerde üniversiteler, kurumlar ve şirketlerle işbirliği yapabileceklerini ancak uygun teknolojinin müşterilere yakın olarak yapılması gerektiğini dile getiren Hammes, kimyasalların sorun olarak görülmesini istemediklerini de söyledi. Hammes, şirketin geçen yıl araştırma-geliştirme ve inovasyona 1,6 milyar avro harcadığını, 2012'de bu alana 1,7 milyar avro ayrılmasının planlandığını kaydetti.

Hükümetin yatırım teşvik paketine değinen Hammes, ''Hükümet stratejik bir planla yabancı yatırımcıyı ülkeye nasıl çekebileceğini ele alıyor. Bu girişim, ek fırsatlar çıkarabilir ve Türkiye'deki üretimimizi artırma fırsatları verebilir'' diye konuştu.

Hammes, 2012-2013 döneminde müşterilerine daha yaklaşmak ve satın almalarla entegrasyonu sağlayarak piyasaya tekrar çıkmak istediklerini ifade etti. Soruları yanıtlarken, sorumluluğunun her yıl çift haneli büyüme sağlamak olduğunu belirten Hammes, Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın yarı üretiminin Türkiye'de olduğunu söyledi.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/basf-turk-ust-yoneticisi-volker-hammes-turkiyenin-gelisimi-fevkalade-etkileyici_91417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!